Yazı Liste

Otomatik şanzımanlı kiralık bir araba sürmek için en iyi ipuçları
 • 12.8.2021 00:43:28
 • 0 Yorum
 • 751

Araç Kiralama şirketlerinin müşterileri şanzıman için farklı tercihlere sahiptir. Genellikle otomatik şanzımanlı özel bir arabaya sahip olanlar da aynı şeyi kiralamaya karar verirler. Kentsel alanda sürmeye karar verirseniz, otomatik şanzıman özellikle çok sayıda trafik ışığı ve Trafik Sıkışıklığı ile mükemmel olacaktır.  havalimanı vip transfer

İşte otomatik şanzımanlı kiralık bir aracın nasıl kullanılacağına dair bazı profesyonel ipuçları:

1. harflerin anlamını anladığınızdan emin olun

* P-Park-Bu katman park etmek için kullanılır. Bu konumu seçtiyseniz, araba herhangi bir yönde hareket edemez. Hareket etmeyen lastiklerin hala dönme yeteneğine sahip olduğunu ve hareket edenlerin de olduğunu unutmayın. Bu fark nedeniyle mümkündür. Bu nedenle, Park ederken el frenini kullanmanızı öneririz. Her ikisini de kullanırsanız, şanzımanın servis ömrü uzar. "P" harfini seçmediğiniz sürece arabayı durdurduğunuzda anahtarı çıkaramayacağınızı unutmayın!   havalimanı vip transfer

* R-ters-aracın geriye doğru hareket etmesini sağlar. Geri vites lambaları açık ve Acil Durum ışıklarını açmak iyi bir fikir.

* N-nötr / vites yok-Bu konumda araç rölantide.

* D - Drive-durma modundan bu moda geçmek için önce frene basmanız gerekir. Daha sonra gaz pedalına basmanız ve ardından arabayı çalıştırmanız gerekir.

* + / - Veya M-yokuş yukarı sürerken kullanabilir veya dişlilerin hangi hızda değiştirileceğini belirlemek için manuel vites değiştirmeyi seçebilirsiniz. Sollama sırasında bu seçeneği de seçebilirsiniz.

2. Pozisyon "N"

Yokuş aşağı gidiyorsanız veya rotanız birçok İnişten geçerse, nötr "N" ye geçmemelisiniz.

3. Pozisyon 'R'

Geri giderken, araç "R" geri vitese geçmeden önce tamamen durmalıdır.   havalimanı vip transfer

4. otomatik şanzıman manuel şanzıman ile aynı değildir

Otomatik şanzımanlı bir otomobilin motorunu dışarıdan iterek çalıştırmak imkansızdır. Bu yüzden bu yöntemi denemeyin.

5. kışın prosedür

Kışın sürerken, sürmeden önce arabayı bir süre ısıtmanızı öneririz. Aksi takdirde, ilk 2-3 kilometrede 50 km/s'den daha yavaş sürmeniz ve çok fazla hızlanmamanız gerekir.

 

Devamını gör
Evlerin Olmazsa Olmazı Havlular
 • 17.8.2018 10:14:10
 • 0 Yorum
 • 1679

Gün içinde defalarca kez kullanılan, banyoların olmazsa olmazı havluları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Yumuşaklık, doku, teninizdeki hissiyatı, ağırlığı,  hammaddesi… Havlu seçerken etiketlerde gördüğünüz bilgilerin ne anlama geldiğini, doğal hammaddeden üretilmiş bir havlunun sağlık açısından ne kadar büyük önem  taşıdığını biliyor musunuz? 

Orta çağa ait arkeolojik çalışmalar havlunun ilk olarak 17. yüzyılda Bursa şehrinde kullanılmaya başlandığına işaret eder. “Türk Havlusu” olarak dünyaya nam salan havlular evlerden önce, yine bizim kültürümüze ait olan Hamamlarda kullanılmaya başlanmış.Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları genişledikçe dünyaya yayılan Türk havlusu 18. yüzyıldan itibaren şimdi kullandığımız havlulara benzer bir hale dönüşmeye başlamış. 

Seçtiğiniz havlunun uzun ömürlü olması, yumuşaklığını kaybetmemesi, havlu liflerinin hızlı kuruma özelliğinin bozulmaması için dikkat etmeniz gereken bazı küçük püf noktaları var. Havlularınızı renk ve içerik bakımından kategorize ederek yıkamanız renk kayıplarını önleyeceği gibi, ısı ayarlarını doğru yaptığınızdan havlunun  bozulmamasını sağlayacaktır.Ne yazık ki ne kadar kaliteli olursa olsun her ürünün bir ömrü var. Havlularınızı yenilemeye karar verdiğinizde eski havlularınızı hemen çöpe atmayın! Havluları değerlendirmenin pek çok faydalı ve eğlenceli yolu var. İster kendinize özel plaj örtüleri yapabilir, isterseniz basit bir kendin yap projesiyle bir kaç havludan kendinize yepyeni bir banyo paspası yapabilirsiniz.

Devamını gör
Mutfağınızdaki Solo Ürünü Ankastreye Dönüştürmenin Dezavantajları
 • 17.8.2018 10:10:20
 • 0 Yorum
 • 13650

Bir oyuk ya da açık alanın içine yerleştirilmiş tüm uygulama ya da sistemler için kullanılan ankastre kelimesi günümüzde ankastre fırın, ankastre ocak, ankastre bulaşık makinesi gibi ev ürünleriyle beraber kullanılmaktadır. ankastre kelimesi bu ürünlerin diğer ürünlerden ayrım tanımı olarak kullanılmaktadır. Peki her ürünün ankastresi olur mu? Bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü fırın, ocak, davlumbaz, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ankastre olabiliyor. 

Ankastre olan bir ürün solo hale yani ankastre olmayan klasik kullanım haline dönüştürülemiyor. Solo ürün ise ankastreye dönüştürülebiliyor. Herhangi bir modülün içine gömülen solo ürünler bu şekilde ankastreye dönüştürülebilir. Ancak bu dönüştürme işlemi tam anlamıyla sorunsuz dönüştürmenin sağlanması son derece zordur. Ankastre ürünler kullanıldıkları yerle entegre olmuş olan tasarım ve minimal mühendislik gerektiren sistemler olduğu için bunun sonradan tasarımında çeşitli sorunlar doğabilir.

Ankastreye dönüştürmek istediğiniz üründe ki bazı çıkıntılar, bazı kablolar, borular veya başka nedenler nedeniyle ankastre haline dönüşüm sorunlu olabilmektedir. Bu  ankastreye dönüştürme ayrıca estetik açıdan da başarılı olmayabilir. Bu nedenlerle eskiyen veya bozulan buzdolabı, fırın, ocak, bulaşık makinesi, davlumbaz gibi ürünlerin yerine ankastre olarak satılan ürünlerin alınması ya da ankastreye uygun şekilde mutfak modülünün değiştirilmesi önerilir. 

Devamını gör
Ankastre Ocak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 16.8.2018 10:08:27
 • 0 Yorum
 • 2195

Mutfak, toplumumuzda özellikle hanımların günlerinin büyük kısmını geçirdikleri mekândır. Mutfaklarda yemek yapmak ve yemeklerin yenmesi asıl mekan amacıdır. Bununla birlikte mutfaklarda yemek yapma süresi, mutfakların temizliği, bulaşıkların yıkanması gibi aktiviteler nedeniyle bu yaşam alanının da kulanıcılarına kolaylık  sağlayacak şekilde geliştirilmesi için çeşitli çalışma ve tasarımlar yapılmaktadır. Mutfak içerisinde en önemli noktalardan birisi de ankastre ocak seçimleridir. Gerek dekorasyon açısından, gerekse mutfakta en lazım olan araç gereçlerden birisi olması hesabıyla ankastre ocaklar önemli detaylardır. 

Ankastre ocak almadan önce tüketicilerin dikkat edecekleri ikinci konu, ocağın paslanmaz çelik olmasıdır. Paslanmaz çelik birçok açıdan dayanıklı bir bileşimdir ve ocakların üzerine dökülebilecek, sıçrayabilecek maddelerin ve hatta temizlik maddelerinin ocakta bırakacağı negatif etkileri paslanmaz çelik en aza indirger. Bunun yanında paslanmaz çelik çok daha dayanıklıdır. Ve paslanma gibi bir durumu da yoktur.

Bununla birlikte kullandıkları enerjiye göre, normal elektrikli veya kristal gazlı ocaklar vardır. Burada ocağın konulacağı evdeki kullanılan enerji veya tercih edilen enerji şekline göre ocak belirlenmelidir. Paslanmaz çelik alacak olan tüketicilerin dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta da şudur; yanıcı gözlerin, kararmayan markalara sahip ocaklardan olmasıdır. Belli bir zamandan sonra altta bulunan yanıcı gözler kararma yapıyor dolayısıyla yanıcı gözler ve bunların markalarına dikkat etmek gerekmektedir.

Devamını gör
Tehlike Arz Eden Ev Bitkileri
 • 15.8.2018 09:50:37
 • 0 Yorum
 • 1619

Evlerin vazgeçilmezi kabul edilen ve gerek süs, gerekse doğallık açısından evlere farklı bir güzellik katan bitkiler her zaman düşündüğümüz kadar yararlı değildir. Genel olarak evlere güzel koku ve dağal bir tat katması gereken bitki çeşitlerinin tabiki de evlerde bulundurulmaması gerekenleri de mevcuttur. Bu yazımızda bu tarz bitki çeşitlerinin ne olduğuna dair ufak bilgiler paylaşacağız.

1-) Zakkum
Zakkumun daha önce yapraklarının çiğnenmesinden ötürü ölüm vakaları kaydedilmiştir. Özellikle ölümler, fazla tüketildiğinde de görülmüş. Çocukların pek de yaklaşmaması gereken sevilen bir başucu bitkisidir zakkum. Araştırmalar zakkumun farklı zehir türlerini barındırdığını göstermektedir.

2-)Paşa Kılıcı
Adını keskin kılıcımsı duruşundan alan, komşularda çok rastladığımız bitki aynı zamanda kendini bırakmadan dikey bir duruş sergiler. Eğer yanlışlıkla yutar ve zehrine maruz kalırsanız yukarıda saydıklarımıza göre daha az etkilenirsiniz. Tabii burada görülen rahatsızlıklar yine ağızda oluşan yanma ve bulantı gibi zehirlenme belirtisi çin başta gelenler. Az da görülse de, dermatolojik bir reaksiyon da gözlemlendiği olmuş. Hayvanlara gelince ise kusma, aşırı tükürük salgılama ve ishal olarak reaksiyonla kendini gösterebilir.

3-)Ortanca
Ortanca bitkisi yenildiği zaman  mide kırampları, mide uyuşukluğa, ishalden komaya kadar semptomlar zehrin etkisini gösterebilir.

4-)Aleo Vera
Bu bitki evimizde, farklı formlarda medikal faydalarından dolayı bulunuyor olabilir. Eğer bitkinizin jelinden faydalanmak istiyorsanız, dış katmanındaki sarı tabakanın içindeki jele çok da temas etmeden elde edildiğine emin olun. Bu katmanlar, cildi rahatsız edebilir hatta sindirilirse rahatsızlıklara yol açabilir.

5-)Yelken Çiçeği
Zambakgillerin bir üyesi olan bu çiçek, aslında gerçek bir zambak değildir. Hava temizleyici olaraka da kullandığımız bu familya yutulduğu taktirde, dudak boğaz yanmalarına  kadar rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

6-)Fulya
Nergisgiller ailesine bağlı olan bu bitki oldukça zehirli. Özellikle yutulursa, kusma ve ishal ile sonuçlanacak olan yoğun mide ağrılarına sebebiyet verebilir. Yüksek  tansiyondan yakınanlar, kalp çarpıntılarına dikkat. Nergisgillerin bu yanı gerçekten tehlikeli ve kesinlikle çocuklardan ve hayvanlardan uzakta durması gerekiyor.

7-)Sümbül
Sümbüller de yutuldukları taktirde, nergisgillerle aynı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bulantılar dikkat çekici.

 

Devamını gör
Fazla Eşyalı Evler İçin Pratik Öneriler
 • 3.8.2018 10:20:28
 • 0 Yorum
 • 1422

Ev yaşantınızda fazla eşya tutkunu olabilirsiniz. Aldığınız bir ürünü işi bittiğinde kolayca atamıyor, her alışveriş yaptığınızda evinizde bulunmasına rağmen aynı eşyayı veya ürünü tekrar alıyor olabilirsiniz. Bunlar da evinizde inanılmaz bir yığın oluşturabilir. Mutfaklarda, salonlarda, soyunma odalarınızda bu dağınıklığı gözden uzaklaştırmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik:

1-) Mutfak Adaları

En çok fazla eşyanın bulunduğu mekanlardan birisi olan mutfaklarda şimdilerde popüler olan mutfak adalarını kullanabilirsiniz. Geniş mutfaklarda genelde kullanılabilinecek olan bu yöntem geniş saklama alanlarına sahip olduğu için bu adaları kullanarak mutfağınızı daha toplu ve temiz bırakabilirsiniz.


2-) Kiler Görevi Gören Dolaplar

Yine mutfakta kullanılacak olan sebzeler, baharatlar, bakliyatlar vs için yeterli saklama alanınız olmayabilir. Kiler görevi gören dolap modellerini evinizin mutfağa yakın kısmında veya uygun bir köşesine monte ettirerek kullanabilirsiniz. Böylece mutfaklarınıza hem estetik bir görüntü getirebilir, hem de geniş çalışma alanlarına sahip olabilirsiniz.


3-) Modern Sepet Modelleri

Evlerde belki de en fazla görüntü kirliliğine sebep olan durumlardan birisi çamaşırlardır. Çamaşırlar hem çirkin bir görüntü yaratırken aynı zamanda temizlik bakımından sıkıntılı sonuçlar doğurur. Bunu ortadan kaldırmanın yegane yolu ev dizaynınıza göre evlerin farklı köşelerine modern çamaşır sepetlerinden yerleştirmek olacaktır.

 

4-) Merdiven Alt Kısımları

Özellikle dublex ve daha büyük evlerde yoğun bir eşya birikimi bulunuyorsa merdiven altlarına yapılacak olan praik işlemlerle bu eşya yığınını ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle ayakkabı ve türevleri eşyalarınızın daha toplu ve düzenli durması için bu yolu tercih edebilirsiniz.

 

5-) Klasik Kanepe veya Modern Bazalar

Önceleri büyüklerimizin kulandığı şimdilerde antika sayılan kanepe ve koltuk tiplerini evlerinizde tercih edebilirsiniz. Bu yöntemle evinize hem klasik bir görüntü katacak, hem de geniş depolama alanlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda tercih edilen bazalı yatak modellerini tercih ederek yine modern bir görüntü ile birlikte geniş depolama alanlarını kullanabilirsiniz.

 

6-) Raflı Dekorasyon Paravan Çeşitleri

Özellikle kitapların, süs eşyalarının, küçük ve atılmayacak eşyaların daha güzel bir görüntü ile evlerinizde bulunmasını istiyorsanız bu tarz dekorasyon ürünlerini evlerinizde bulundurabilirsiniz.

Devamını gör
Küçük Mutfaklar İçin Büyük Fikirler
 • 27.7.2018 10:58:23
 • 0 Yorum
 • 1113

Yaşam koşulları ve geçim şartları insanların küçük metrekareli evlerde yaşamasına ve dolayısıyla kısıtlı yer alanlarının olmasına neden oluyor. Eşyaların bir türlü bir yere sığmadığı, hareket alanlarının kısıtlı olduğu evler, o evlerde yaşayan insanlar için çoğu zaman sıkıntı oluşturuyor olabilir. Bu gibi zamanlarda pratif ev dizaynları inanılmaz bir külfeti ortadan kaldırıyor şüphesiz. 

Mutfakta, balkonda, salonda, oturma odalarında, banyolarda ve daha evin birçok kısmında kullanılabilecek olan pratik ev ürünleri hayatı küçük evlerde daha yaşanılır bir hale getiriyor. Evinizdeki mutfak tezgahlarına, banyo dolaplarına, yemek masalarınıza ve birçok alana uygulanabilecek olan pratik fikirler adeta hayat kurtarıyor.Kendi yaşam alanınızı daha geniş kılmak, belki de gelen misafirlerinize geniş alanlarda hizmet etmek, en gerçeği hayatınızı küçük odalarda ve evlerde daha yaşanılır kılmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için derledik. Umarız evinizde uygulayarak daha geniş bir oturma ve yaşama planını kendiniz için yarata bilirsiniz.

Devamını gör
Yatak Odalarınızla Gri Renklerin Ahenk Yaratması
 • 28.3.2018 14:59:25
 • 0 Yorum
 • 1181

Gri yatak odası dekorasyonu yaparken, monotonluğun kırılması öncelikli olmalı.Bu yüzden bu renk tonlarını kullanarak kendiniz gümüş tonlarda ve soğuk renklerde bir dekorasyon yaratabilirsiniz.Gri rengi mekana dağıtmak mı yoksa vurgulamak istediğiniz yerlerde mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. Yatak odalarınızda bu tonları tercih edecekseniz kataloglarda en uygun seçenekler ulaşabilmeniz mümkün. Zamanınızın çoğunu geçirmiş olduğunuz odalarınızda renk vurgularını iyi yapmalısınız eğer açık ton kullanmışsanız bunu koyu tona çevirerek farklı dokunuşlar yaratabilirsiniz.Grinin hakim olduğu yatak odanızda kırmızı ya da siyah bir avize ile vurgu yapabilirsiniz.

Farklı dokularda ve tasarımlarda yatak örtüleri ve aksesuarlar sizin odanızı dah iyi süsleyebilmeye yetebilecektir.Kadife, saten ve hatta kadife gibi heyecan verici kumaşlara yatırım yapabilirsiniz. Eski osmanlı işlemesi dediğimiz otantik tercihler ile dokumalarınıza farklı stilller ekleyebilmenizde büyük bir öneme sahip.

Gri rengi kullanacağınız yatak odası dekorasyonu için kullanacağınız aydınlatmaları seçmeden önce, aydınlık mı yoksa kasvetli ya da dramatik bir mekan mı yaratmak istiyorsunuz?Genelde güneş açısını daha iyi alan odaları yatak odanız olarak seçmelisiniz böylece tüm bu renk tonları kendini en iyi şekilde gösterebilme imkanı bulacaktır.

Sinem Özdemir

Devamını gör
Mevsim Değişiyor!Bahar Hazırlık İçin Pratik temizlik Önerilerimiz!
 • 27.3.2018 17:57:38
 • 0 Yorum
 • 1220

Kışın bitmesi, soğuk hava ve yağmurun yerini yavaş yavaş kuş seslerine, açan çiçeklere ve parıl parıl parlayan güneşe bırakmasıyla bahar temizliğinin vakti de gelmiş demek oluyor.
Mevsim değişimine olumlu bir şekilde yanıtlar verebilmeniz açısından temizlik yapmaya hazırlamanız da gerekiyor.Evinizde temizliğe başlamadan önce bizim önerilerimiz doğrultusunda haraket ebilmenizde önemli bir yere sahiptir.
Temizliğinize başlamadan önce planlarınız doğrultusunda haraket edebilmeniz gerekiyor.

Evdeki eksikliklerinizi ve tadilat işlemlerinizi bir an önce tamamlamış olmanız yararınıza olabilecek bir durumdur.Ustaya bırakılacak bütün kısımlar bir an önce tamamlanabilmiş olması gerekiyor.

Tabikide günlere parçalayarak yükünüzü bir hayli hafifletmiş olmanız sizin yararınıza olabilcek bir durumdur.Bu yüzden hiç bir durumu ertelemeden doğru zamanlarda belli planlar doğrultusunda planlarınızı becerebilmeniz gerekmektedir. Gün gün hangi işleri yapacağınızı planlamak, daha az yorucu ve stressiz bir bahar temizliği yapmanıza yardımcı olacaktır. Tüm alışveriş gereçlerinizi ve temizlik malzemelerinizin bir listesini çıkarmak sizin yararınıza olabilcek bir durumdur bu yüzden bunların hiç birini ihmal etmemeye çalışın.
Yine evinizde kullnamış olduğunuz ürünlerinizi yenileyebilir ve kuru temizlemeye gönderip kurutarak rafa kaldırabilirsiniz. Kendinize temizlik için daha rahat bir ortam yaratabilirsiniz.Böylece kalabalıktan kurtulmuş olursunuz.

 Son olarak size engel olabilecek, vazo, saksı, biblo gibi eşyalarınızı bir kenara toplayıp, masa ve sehpaların üzerindeki örtüleri de çamaşır makinesine atın.Özellikle tuvalet ve banyo temizliği bir hayli ayrıntılı olduğundan onları en sona bırakabilirsiniz.

Sinem Özdemir

Devamını gör
Mutfakalarınızda Rahatlık İçin Önerilerimiz...
 • 17.3.2018 09:48:28
 • 0 Yorum
 • 1106

Bizim kendimizi bulabildiğimiz en özel yerlerden bir tanesi mutfaklar aşımızı pişirir tüm zamanlarımız orda geçiririz. Bazen misafirleri bile mutfakta ağırlarlar.

Özellikle eve hanımların vazgeçilmez mekanlarından bir tanesi olmaya adaydır kendisi. Günün büyük bölümü burada geçer genelde.
Yemek pişirirler, tabak çanak yıkarlar, derin dondurucu için konserve yemekler istiflerler, televizyon seyrederler, yemek yerler. Bazen misafirleri bile mutfakta ağırlarlar. 

Bu yüzden dekorasyonu da bir hayli önemli yerlerdir buralar.

Çay kahve trafiğini uzatmamak adına…Burayı en rahat kullanabilceğiniz şekillerde düzenlemeniz size büyük yarar sağlayacaktır. Hanımların motivasyonlarının tavan yapmasına yarar elbette.Eğer anneniz o gün pozitifse değemeyin keyfine en güzel pastaları yapacaktır sizlere. Hanımlar mutfaklarda keyifle vakit geçirdikleri için yaptıkları işi de severek yaparlar. Bu yüzden ortamı en iyi şekillerde dekore etmeye özen gösterirler.

Siz de basit bir deney yapın. Yemediğinizi istemeden yapın bir de karşı tarafta yemeğinizi severek yapın  Bakın hangisi daha lezzetli olacak? Elbette ki severek yaptığınız yemek çok daha lezzetli olacaktır. Ortamı sevreseniz kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

Sinem Özdemir

Devamını gör
Ocaklarınız Ankastre İse Temizlerken Dikkat!
 • 16.3.2018 16:21:04
 • 0 Yorum
 • 1082

Evlerde sıkça gördüğümüz ankastrelerin temizlikleri yüzeylerinin kaygan oluşu açısından bir hayli kolaylık sağlayacaktır size.

Elbette bu yapıda kullanılan beyaz eşyaların kullanma talimatları el kitapçıklarında yazılan temizlik talimatlarına uygun olacak şekilde ankastre ve ocak temizliği yapılmalıdır.Öncelikle diyelimki yemek yapyınız hatta ocakta bırakmış olduğunuz süt bir anda taştı ilk yapacağınız şeylerden bir tanesi kuruyan yerlerin temizliğini bir an önce halletmek.

Ankastre yüzey temizlemek üzere üretilen paslanmaz yüzey temizleyiciler kullanmak gerekir.Ankastreler için hassat bezler ve metalleri yıpratmayan türden temizlik malzemelerini marketlerden temin edebilmeniz mümkün.


Ankastre ocak ve ankastre fırınların temizliği için her beyaz eşya üretici firma bazı temizlik ürünlerini tavsiye eder. Evinize aldığınız tüm beyaz eşyaların nasıl kullanılacağına dair bilgi veren kullanım klavuzlarını dikkatli okuyun. Zira temizlik temel hedefimiz ise de güvenlik de en az temizlik kadar önemli bir kriterdir.

Temizlik yaparken kesinlikle, lekeler daha iyi çıkar diyerek heyecana kapılıp kesici temizlik ürünleri kullanmayınız. Yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi en ağır temizlik ürünlerini başarışı sonuçlar verebildikleri için davlumbaz türü malzemelerde kullanmak.Bu hatayı yapmayın.
Domestos dediğimiz çamaşır suyu türü malzemelr zamanla boya ağartıcı özelliğe sahip oldukalarından erken bozulmalara yol açacaktır.

Sinem Özdemir

Devamını gör
İşte Sizi Evinizdeki Pis Kokular İçin Tavsiyelerimiz!
 • 16.3.2018 16:17:02
 • 0 Yorum
 • 1119

Öncelikle kötü kokularda ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi evi iyice havalandırmaktır.
Evdeki Kötü Kokuları yok etmek için çeşitli pratik fikirlere ihtiyacınız var.

Bu koular boya kokuları yada sizgar kokuları veya uzun dönemli çöp kokularınız olabilir hiç sorun değil. 


Çok kötü kokan sebze atıkları yemek atıkları ve meyve atıklarının dayanılmaz kokusuna karşı daima öze ağzı sıkı kapatılabilen çöp poşetleri kullanmanız gerekir. Uzun süre kalmış çöp kurularınız bir hayli kouyorsa onları ağır kir çözücü içeriği buluna kokulu deterjanlarla temizleyebilmeniz mümkündür.
Mutfağa sinen kötü kokuları gidermek için elma sirkesini biraz su ile kaynatın ve içeirisne limaon sıkıp odaya buhar halinde dağılmasını sağlayın.Sıcaklık etkisiyle mikrop özellikleri kaybolacak ve yaydıkları pis kokular engellenecektir.


Buzdolabına aldığınız yiyeceklerinizin üstünü kapatın.Özel saklama kaplarıyla yada streç filmlerden yardım alarak hem yicecekleriniz taze kalmasını hem de dolapta kötü koku yaymamasını sağlayabilirsiniz.
Karbonatın sihirli koku alma gücünü kullanın.
Özellikle kaya tuzu ve yada karbonat gibi asidik öldürücü özelliği bir hayli yüksek olan mutfak malzemelerinden faydalanın. 

Leş gibi bir koku yayma potansiyeli olan peynirlerinizi saklarken peynir kutularına bir miktar kekik serperseniz kötü peynir kokusunu da gidermiş olacaksınız. 

İçeirsine çeşitli esanslar yada parfüm sıkmış olduğunuz bir süngeri hava alan bir yere odanın içerisine hapsedin. Sigara dumanını aspiratör gibi çekecektir ve kötü kokulardan sizi kurtaracaktır.Evinizn içerisinde o ağır kokuyu pek fazla hiseetmeyeceksiniz.

Sinem Özdemir

Devamını gör
Evlerinize Boya Seçerken Dikkat Edeceğiniz Noktalar
 • 14.3.2018 17:40:50
 • 0 Yorum
 • 1176

Yaşam alanlarında boya seçimi çok önemli bir konudur. Boyalar günlük enerjilerimize bile büyük etkiler yaratan evin olmazsa olmazı diyebilceğimiz en önemli parçalarıdır.Hangi renklerde huzur bulduğunuz sizin için önemli bir anlam ifade etmektedir.

En çok mutlu olduğunuz renk hangisi

Genelde mürdüm renkleri insanlara huzur verirken turuncu gibi sıcak renkler evinizi bir hayli ferahlatacaktır.

Fakat yaşam alanlarınızda duvarlarınızın boyasını seçtikten sonra evinizin güneşe göre konumunu da göz önüne almanız gerekiyor.Işık alma seviyeleri evinizde büyük önem arz edecektir güneş ışığı evinizin boyasını göstermede bir hayli etkilidir.

Tavanınızın yüksekliği de bir hayli etkili çünkü daha koyu renkler hem derinliği hem yüksekliği etkileyecektir.

Bazı insanlar evlerindeki boyatırken farklı renk kombinasyonlarını bir arada kullanmak isteyebilirler. Evlerinizi boyamadan önce hangi odaya hangi rengin daha makul olacağını da düşünmek sizin görevinizdir.Oturma odalarının vazgeçilmesi genelde canlı renkler olurken yatmayı tercih ettiğimiz odalarda daha sade daha huzr bulacağımız renkleri tercih ederiz.Evinizin sağlığı açısından renk ahenklerinin büyük etkisi vardır.

Devamını gör
Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır
 • 13.3.2018 18:34:12
 • 0 Yorum
 • 1197

Temizliğinizi çok kolay bir biçimde yapabilmek istiyorsanız vereceğimiz bazı püf noktalarına ayak uydurmanız yeterli olacaktır.

Bütün konularda olduğu gibi mutfak temizliğinde pratik çözümler her zaman daha az zaman harcayarak ve daha az yorularak başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Temizlik bilgilerinizin tamamına sahip olabilmek size büyük bir artı sağlayabilecektir.Bir kaç yöntem ile temizlik yapmanın hiçte zor olmadığını çözebileceksiniz.

Örneğin sıklıkla kullanmış olduğunuz özellikle çok yağlı olan tencerelerinizi pırıl pırıl yapabilceğinizden bahsedelim.
Hazırladığınız ılık suyu tencerenin içine boşaltın ve yağ sökücünüzü de içerisine dökerek bekleyin. 
Tencerede ki suyu boşaltın ve sıcak su ile durulayın bu tencerenin parlamasını sağlayacaktır.
Bütün hanımların korkulu rüyası olan lavaboların tıkanmasına karşı çözüm ise lastik pompalardır,tabi bu yöntemler her zman etkili olmayacaktır başka çözümlerde gerekebilir.
 Eğer böyle durumlarla karşılaşırsanız kullanabilceğiniz en uygun yöntemlerden bir tanesi tabikide sodalardır sodalr temizlikte bir hayli kolaylık sağlayabilcektir.Soda ve deterjanı karşıtırarak bir sıcak su elde edin.
Pırıl pırıl bakır kaplarına sahip olacaksınız.

 

Mutfağınızdaki korkulu rüyalarınızdan biri haline gelen böcekleride karbonat yardımıyla yok edebilmeniz mümkün.
Bakır kapları parlatmak
Metal kaplarınızı parlatabilmek için bir liban ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın daha sonra bunları tencerenin dışana iyice sürün.Sürdükten sonra yıkayıp iyice kurumasını bekleyin.

Devamını gör
Adana Taşıma Firması
 • 12.3.2018 13:03:02
 • 0 Yorum
 • 1119

Taşınma işleriniz için her zaman yanınızda olabileceğimiz firmamız hizmete girdi. Adana evden eve taşıma  firması olarak biz her zaman müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutmaya çalışıyoruz hatta öyleki müşterilerimizi yaptığımız işlerden tam puan sağlayabilmek adına çizdiğimiz hiçbir politikadan vazgeçmiyoruz.Bir firma olarak müşteri odaklı olduğumuzdan dolayı başarılarımızda payı olan birkaç politikamızla sizlere nasıl kaliteli hizmetler verebileceğimizden bahsedeceğim.Biz her zaman adana evden eve taşıma firması olarak müşterilerimize açık oluyoruz hiçbir zaman yapamayacağımız şeyler için sizlere boş vaatlerde bulunmuyoruz ayrıca sizlere binanızın şartlarından dolayı size sonradan ek ücretler çıkartmıyoruz.Amacımız sadece para kazanmak değil müşteriyle yaptığımız işlerde memnuniyet sağlayabilmek. Müşterilerimizin güvenini kazanmak bizim için çok önemli bu yüzden sözleşme yapmayı herşeyden fazla önemsiyoruz. Herşeyden önce biz firma olarak üçüncü araflardan sözleşmeler hazırlayarak müşterilerimizin bize güven duyabilmesi için hazırlayabiliyoruz. Firma olarak hep şunu söylüyoruz mademki biz nakliyat sektöründeyiz o zaman hep birlikte işimizin en iyisini yapabilmek için çabalamalıyız. Bu işte usta olmak sadece eşyaların nasıl paketleneceği, taşınacağı, kamyona yerleştirileceği ile sınırlı kalmamalıdır.Bu işlerin bazı tarafları size dokunmaz yani müşteri sorumlu değildir tam tersine böyle işlerden siz sorumlusunuz. Asıl belirleyici olan ve müşterinin memnuniyetine tavan yaptıran müşterinin sizden beklemediği bir hizmet yapmanız ya da ustalığınızı kullanarak oluşan bir sorunu hemen çözmenizdir. Nakliyeci olarak mutlaka her zaman tam tedarikli olabilmeniz gerekiyor her koşul ve şartta araç gereç çantanızı yanınızda taşıyabilmeniz çok önemli.Yaptığımız mesleklerin dışına çıktığımızda en azından bu işlerin üstesinden gelebilecek bir usta gibi olmamız gerekmekte.Diyelim ki evde vidası sökülmüş bir koltuk ya da kırılıp dökülmeye yüz tutmuş bir yer var ise orayı tamir edebilecek bilgimizin olması daima müşterilerimizin dikkatini üzerimize çekmeye yetecektir. Müşterilerimizi memnun edebilmek için bizden beklenilmeyen şeyleri yapabilmemiz çok önemlidir.Böylece onların gönlünü kazanmış oluruz.Adana evden eve taşıma firması olarak biz bu ve bunlar gibi pek çok şeyi önemsiyoruz ve çalışanlarımızı bu konularda eğitiyoruz.Onlarda kendilerini geliştirerek müşeterilerimin memnun kalabilmesi adına her türlü alanda hizmetlerini eksik etmiyorlar.

Devamını gör
Rutubet Başınızın Belası!
 • 6.3.2018 17:28:45
 • 0 Yorum
 • 1073

Binalarınızda konfor açısından rutubet bizi tamamen geriye çekebiliyor.Astım nefes darlığı gibi hastalıklara neden olan ve sağlığınızı olumsuz etkileyen rutubet için bir kaç önerimiz var.

İç mekanları haddinden fazla nemli olan yapıları nemden arıtmak imkansız değil.

Bunun dışında ya dış cephe izolasyonu yapılmalı ya da içeriden bir takım dekorasyon çalışmaları ile yalıtım sağlanmalıdır.Rutubetin sağladığı küflenmeler binanızı yıpratacaktır.
Bireylerin sağlığını tehdit eder. En çok kullanılan yöntem daha az masraflı olan yöntemdir ve iç izolasyon yöntemi ile evlerin içindeki nem-rutubet tamamen giderilebilir.

Yüzeyler, birikmiş tuzları boya ve kireci ve diğer tüm kaplamaları kazımakla beton yapıya ulaşana kadar kazınmalıdır.Yüzeyler tamamen yıkanmalı ve arındırılmalı ayrıca toz kir hiç bir şey bırakılmamalı.

İç yatay-düşey köşeler tamamen pahlanmalıdır daha sonra da yüzeye iki kat sürülmek üzere yalıtım katmanı çekilmelidir.Binalarınızın iç yapılarını rutubetten korumanız daha da kolaylaşacak bir hal alacaktır.

 

Devamını gör
Mevsim Değişirken Bahçelere Bakım Zamanı !
 • 5.3.2018 14:25:55
 • 0 Yorum
 • 1093

Bahçelerizi dekore ederken barla birlikte haraket etmenin tam zamanı geldi.

İlk bahar ve yaz aylarında eşsiz güzellikte bahçelere sahip olmanın tek yolu kışın bahçelere yapılan düzenlemelerdir. Mevsim geçişleriyle birlikte bahçe ve toprak beslenmeye başlanılmalı ve mineral bakımından doyurulmalıdır.
Böylece çok daha sağlıklı çimlere sahip olabilirsiniz. Yaptığınız bakımın toprağın beslenebilmesi adına büyük faydaları olacaktır.

Bunun için kış hazırlık gübresi satan firmalardan çimlerinizi coşturacak gübreler satın alarak ve bahçenizde kullanarak çok daha verimli bahçelere sahip olabilirsiniz.

Çimler ve Çiçekler Dans Edecekler

Kış mevsiminden çıktığımızı düşünerek haraket ettiğimizde yeşillik alanların o mevsim nedeniyle bir hayli yıprandığını fark ederiz.  Bahçelerin halısı niteliğinde çimleri korumak için çim coşturan gübre satın alarak kullanabilirsiniz.

Özellikle ihtiyaç duyulan toprağın nem ve mineralini sağlayabileceğiniz hazır gübrelerden faydalanılır. 500 m kare alan için yeterli olan 10 kilo ağırlığında çim coşturan kışa hazırlık gübresini satın alarak bahçelerinizi ilk bahara ve yaza hazırlayabilirsiniz.

Devamını gör
Perde Seçimlerinize Tavsiyeler
 • 28.2.2018 13:35:22
 • 0 Yorum
 • 1175

Perde seçimlerinizi en ince ayrıntısına kadar düşünebilmeniz gerekebilir. Dekorasyon konularına ne derece hakim olduğumuzu seçtiğimiz perdelerle yansıtabiliriz.

Özellikle iç mekanların doğal odak noktaları olan pencerelerin dekorasyonu önemli bir konudur. Perdelerinizle bile kişisel zevkinizi yansıtabilirsiniz.
Perdelerinizi seçerken onların bütçenize uygun olmasına dikkat etmelisiz.Maliyeti düşük ve aynı zamanda şık seçimler yapmanızla hem bütçenizi aşmicak dekorlar sağlayacak hemde ev dekoruna yaklaşımınızı yaparken canınız sıkılmayacak daha güzel modelleri ve renkleri bir araya getirebileceksiniz.
Genellikle güneşli atmosferden mahrum kalmak istemeyenler hafif tül perdeler kullanmaktan yanadırlar. Böylece güneşin bütün ışınlarından ziyadesiyle istifade edebilirler. Stor kullananlar biraz daha fazla kapalı kalmayı tercih edenlerdir.Dışarı görünmeyi pek sevmeyen daha kapalı ortamları tercih eden insanlar stor perdeleri tercih edebilirler.

Son yıllarda çıkarılan perde modellerinde yarı geçirgenlik özelliğinin olması kullanıcıların tercih ettiği modeller arasında yerini alıyor.

2018 perde modası fonlarını portakal rengi yeşil renk mavi renk ve kırmızı rengi oluşturuyor. Lila leylak şeftali ve pembe renkler özellikle yatak odalarının perdeleri için en çok tercih edilen renkler.

Evinizdeki perdelerin modern bir etki yaratmasını istiyorsanız mavi denizci şeritlerinden oluşan figürler ve keten kumaşlar kullanabilirsiniz. İlgilendiğiniz alanlara göre tercihlerinizi kullanmak yararınıza olabilir.Evinizde bir denizci havası yaratmak istiyosanız mavi rengi ağırlıklı bahar havası yaratmak ve enerjinizi yükseltmek için canlı renkler ağırlıklı olmalı.

Devamını gör
Mevsim Geçişlerinde Bahçe Dekorları
 • 27.2.2018 10:21:45
 • 0 Yorum
 • 1793

İlkbaharın gelmesiyle bu yıl en şanslı olacak evler tabikide bahçeli evler.Bhar ayının getirdiği o gökkuşağı hissiyle bahçeleri cıvıl cıvıl boyamak ve dekore etmek lazım.

Bizler konum olarak Doğu dünyasının sanat anlayışı ile Batı dünyasının modern düşüncesini iç içe uygulayabilecek bir kültür ikliminde bulunuyoruz.

Bu iki kavramı bir araya getirerek mükemmel dekorasyon fikirleri oluşturabiliyoruz.
Bahçelerimizi cıvıl cıvıl enerji dolu bir yer haline getirmek adına farklı dekorasyon önerilerimizde mevcut.
Peki baharı yaşayacağımız bu güzelim mekanlarda neler yapabiliriz?


-Ağaçtan ürettiğimiz masaları yemek gruplarını dinlenme köşelerinde şezlongları bahçemizde dekore edebiliriz.Rengaren yastıklarla baharı temsilen dekora yapabiliriz.

-Delinmiş ve kullanılmayan rengarenk su hortumlarına çiçek şekilleri vererek bahçemizin duvarına hoş bir görüntü oluşturabiliriz. Kullanılmayan çekmecelerinizi toprakla doldurarak çok güzel hoş kokulu çiçek tohumları ekleyebiliriz.
-Bahçelerimizde beyaz boyalı sepetler kullanabiliriz. Krem renklerde tercih edilebilir tabiki.Yine toprağı yansıtmak amacıtla yeşil renk ağırlıklı olabilir.

Bahçe dekorasyonu için sizi sınırlayacak tek şey hayal gücünüzün sınırlarıdır. Hayal gücünüzü zorlayarak bahçe dekorasyonunu en iyi şekilde yapabilirsiniz. Yeşilinden ve güneşin ışınlarından en iyi şekilde bahçelerinizde faydalanabilirsiniz.

Devamını gör
Giysi Dolaplarınızı Düzenlerken Kullanacağınız Püf Noktalar
 • 26.2.2018 12:33:06
 • 0 Yorum
 • 1245

Yatak odası dolapları mutfak dolapları gar dolaplar mutlaka özenle toplanması gereken dolaplardır.Sizlere bu noktada pek önrimiz olacak.Çünkü orası sizin yaşam alanınızdır ve "Aslan yattığı yerden belli olur" tabirine birebir uyar.

Dolaplar özenle toplanmadığında oluşan eşya karmaşası sizi bunaltabilir.Eğer düzenli olarak dolaplarınızı biçimlendirirseniz karmaşalarda boğulmazsınız.

Elbise fazlalıklarınız varsa fazla elbiselerin dolabı işgal etmesine izin vermeyin. Sürekli kullandığınız elbiselerinizi dolaba yerleştirin kullanmadığınız elbiseleri ayrı bir depolama alanına istifleyin.


-Günlük hayatınız çok fazla kullanacağınız elbiseleri göreceğiniz yerlere koyun.
-Kesinlikle üst üste yığma gibi bir  hatası yapmayın.

-O nedenle kıyafetlerinizi, en sık kullandıklarınızı en öne alacak şekilde tertipleyin. Çoraplar, kemerler, şallar, eşarplar gibi küçük malzemeleri de çekmecelere istifleyin.

-Her bir giyilecek eşyanın kendine has bir çekmecesi olmalıdır.Yani bir gruplarda ve belli bir katagori planlayın. Dolaplarınızda boş yeriniz çoksa ek raflar kestirerek alan kazanabilirsiniz.

-Aynı şekilde tertipli olarak mutfak dolaplarınızda da istifleyecek ek alanlar oluşturabilirsiniz. Çok fazla mutfak eşyası mevcuttur.Her biri için ayrı bir yer düşünmek karmaşayı getirir.

-Mutfaktaki küçük ev aletleriniz ayrı bir rafa büyük ev aletleriniz ayrı bir rafa kaldırın.

Devamını gör
Piknik Masalarımızı Boyayalım mı?
 • 22.2.2018 11:44:03
 • 0 Yorum
 • 1236

Sıcacık yuvamızda ailecek vakit geçirebildiğimiz eğlencelerimize eşlik edebilen en önemli dekorasyon malzemelerimizden biri de piknik masalarıdır.Piknik masaları olumsuz dış ortam hava şartlarının olumsuz ve sert etkileriyle kısa 

zamanda yıpranırlar.Bizim için önemi büyük olan bu malzemenin kısa sürede kullanılmayacak hale gelmemesi için çeşitli boyama teknikleri uygulayabilirisiniz.Böylece 5 yıl yerine 10 yıl süre ile hem estetik hem de daha sağlam 

piknik masalarına sahip olabilirsiniz.
Masaların dayanıklılığı sağlamlığı ile ölçülür. Bu da iyi bir boya ile mümkün olabilir. İlk adımımız masaların boya öncesi hazırlanması.Daha sonra diğer adımlara geçebiliriz.Hadi başlayalım o zaman.

-Piknik masanızı bir bez yardımıyla güzelce temizleyin,üzerinde herhangi bir toz kalmasın.
-Tüm yüzeylerin eşit olabilmesi için kağıt zımpara yardımıyla  düzenli bir şekilde zımparalayalım.
-Masanın tam anlamıyala zımparalandığını düşündüğünüzde bir kat astar boya kullanın.
-Bir gün boyunca kurumaya bırakın sonra pürüzleri silmek için yine zımpara kullanın. 
-Bu işlemler için özel boya takımları mevcut satın özel sünger ve gereçleri satın alabilirisiniz. ve boyayı tüm yüzeye homojen olarak dağıtabilirler. Eğer desenler gözüme daha hoş gelir derseniz pitikare deseni yaratabilirisiniz.Önce 

masa astar boyasından sonra koyu mavi bir kat boya da atın, kuruduktan sonra bant kullanarak kareler oluşturun ve bu banlarla birlikte tüm masayı çok açık mavi ile tekrar boyayın.
Üzerinden bir gün geçince bantları sökün. Sonra da tüm masayı pürüzlerden arındırmak için yeniden zımbalarayın.Son bir dokunuşla parlatıcı vernik sürerek tamamlayın.

Devamını gör
Mutfak Dekoresinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!
 • 21.2.2018 14:13:45
 • 0 Yorum
 • 1147

Ömrümüzün büyük bir çoğunluğunda vakit geçirdiğimiz mutfak bizim için önemli bir yaşam alanıdır. Bu karmaşıklığın sebebi ise büyük olasılıkla çok fazla gereksiz eşyanın varlığı ve mevcut eşyaların yanlış yerleşiminden kaynaklanıyor olabilir.

İçerisinde çok fazla malzeme bulunan derin dolaplar bir ürünü bulmanızı zorlaştırırken, en çok kullandığınız malzemelerin kolay ve bulunabilir bir yerde olmaması yemek yapma işini işkenceye dönüştürebilir. Bu da artık mutfağınıza yeni bir düzenleme yapma zamanının geldiğini gösterir. Haydi birlikte inceleyelin!

1-Bozulma aşamasında olan gıdalar,

Mutfak düzenleme işlemine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, elbette bozulmaya başlayan ve artık kullanılması imkansız olan gıda ürünlerini bir an önce ortamdan uzaklaştırmanız.

2-Taze olmayan sonradan dondurulmuş ürünler,

Başta et ürünü olmak üzere kullanıldıktan sonra ikinci kez dondurulan gıdalar bakteri üretir.Sağlımız açısından oldukça zararlı bir durumdur. Dolayısıyla sonradan yine tüketirim düşüncesiyle ürünleri buzluğa geri koyduysanız, kesinlikle çöpe atmak için harakete geçmelisiniz.

3-Gereğinden fazla mutfak aletleri

Her ne kadar daha pratik bir işleve sahip olsalar da diğer mutfak aletleriyle aynı görevi görebilen patates doğrayıcı, çeşitli boylarda spatula, sarımsak ezici vs. gibi küçük aletler mutfağınızda gereksiz yer kaplamaya yetebilir.

4-Uzun süre yıkamadığımız biriken bulaşıklar

Mutfak tezgahının üzerinde biriken bulaşıklar en dekoratif ve işlevsel mutfağı bile oldukça kötü gösterebilir. Temizlik açısından da tehlikelidir. Bu sebeple karmaşadan uzak bir mutfak için tezgahtaki temiz bulaşıkların dolaplara, kirlilerin ise bulaşık makinasına düzgün bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.
5-Restorandan alınan ucuz ve kalitesiz ürünler

Bir çoğumuz gittiğimiz yerlerde kullanmadığımız ıslak mendil ,peçete,kürdan,sos paketleri  ürünleri sonradan kullanırım die düşünerek çantaya atar.mutfağınızda biriken bu eşyalar zamanla birikmeye başlar ve üstesinden gelinemeyecek bir hal alır.

Devamını gör
Hadi Gelin Kendi Seçimlerinizi Yaratın!
 • 20.2.2018 13:53:03
 • 0 Yorum
 • 1268

Evinizin dekorasyonu herşeyden önce sizi tam anlamıyla yansıtmalı ve siz nasıl rahat edecekseniz o şekilde planlanmış olmalıdır.Renkler ve zevkler bir araya geldiğinde herhangi bir tasarımın herkes için en iyisi olacağını kabul 

edemeyiz.Kendi evinizin düzenlemesinin sizin istediğiniz gibi olması esastır ancak bazen ipin ucu kaçar ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Dekorasyon sırasında dikkat etmeniz gereken bir kaç şey daha kontrollü seçimlerle 

daha yaratıcı bir dekorunuzun olmasını sağlayacaktır.
Gelin bir göz atalım!Neler yapabilirisiniz ?Aslında çok kolay sadece birkaç küçük sır verelim 


-Evinizi sıkış tıkış doldurmaktan kaçının.Eşya fazlası hem odayı küçük gösterir, hem rahat hareket etmenizi engeller. Sığmayan eşyaları sığdırmaya çalışmayın.İstemeden evinizin görünümünü bozabilirsiniz.
-Duvar renginizi eşyalarınızı seçtikten sonra belirleyin.
-Aydınlatmanızı önemseyin.Tek bir kaynakla yetinmeyin.Aydınlatma aksesuarlarınızı çeşitlendirin.
-Aynı rengi tek bir odada kullanmayın.
-Farklı desen ve tarzları bir araya getirirken çok dikkat edin.Ortak bir noktası olmayan çok fazla deseni yan yana getirmeyin.
-Perde seçiminde kısa olmamasına özen gösterin.
-Eşyalarınızı yerleştirirken bir odak noktası belirleyin. Bir kapıveya pencere, kitap zevkinizi gösteren bir kütüphane, şömine, büyük bir tablo veya TV ünitesi gibi, eşyaları çevresinde ya da ona doğru yerleştireceğiniz bir referans noktası belirleyebilirsiniz.

-Tabloları duvara monte ederken göz hizasını temel almanızda fayda var.
-Aksesuar olarak yastık kullanmak iyi bir fikirdir ancak kanepelerinizi gereğinden çok yastıkla doldurmayın. Hem rahat oturmanızı engeller hem de kalabalık yaratır.
-Başkaları güzel buldular ya da tam tersi ‘olmaz’ dedi diye, kendi zevkinizi bir kenara bırakıp dış sesleri dinlemeyin. Sizin istediğiniz gibi olmadığı takdirde ne kadar şık olursa olsun, dekorasyon gözünüze itici gelme riski taşır.

Devamını gör
Ruj Lekesi Nasıl Çıkar ?
 • 27.12.2017 15:26:03
 • 0 Yorum
 • 1191

Ruj kadınların en sevdiği ve en sık kullandığı makyaj malzemelerindendir. Rujun kıyafete bulaşması ise can sıkıcı bir durumdur. Ancak üzülmeyin size bildireceğimiz yöntemlerle ruj lekesini kolayca çıkarabileceksiniz.

Kıyafetten, Elbiseden, Giysiden, Gömlekten Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

1. Yöntem

Ruj lekesini çıkarmanın etkili yöntemlerinden biri de sabun kullanmaktırr. Önce sabunu lekenin üzerine güzelce sürüp durulamadan o haliyle 1 saat kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla çitileyerek lekeyi çıkarmaya çalışın. Leke tamamen çıkmamışsa bu işlem basamaklarını bir kez daha tekrarlayın.

2.Yöntem

Ruj lekesi bulaşan kumaşı eczaneden alabileceğiniz oksijenli su ile silebilirsiniz. Temiz bir bezi veya pamuğu oksijenli suya batırıp sıkın. Ardından bu bezle ruj lekesi olan yeri dikkatlice etrafa bulaştırmadan silin.

3.Yöntem

Ruj lekesini çıkarmak için lekeli bölgeye hemen aseton uygulayın ve sonrasında bekletmeden bol su ile durulama yapın. Eğer leke suni bir kumaş üzerinde ise asetonu uygulamadan önce kumaş üzerinde test etmeyi unutmayın. Aseton yok ise okaliptüs yağı ya da gliserin de kullanabilirsiniz.

4. Yöntem

Kıyafete bulaşmış ruj lekesini çıkarmak için etere bastırılmış pamuk ile lekeli bölge silinir ardından sabunlu sıcak suda leke bölge yıkanarak leke kolayca çıkarılabilir. Kıyafeti çitilemek ve deterjana basmak da etkili bir yöntemdir.

5. Yöntem

Öncelikle ruj lekesi olan bölgenin altına bir havlu ya da kağıt havlu koyun. Sonra lekenin üzerine bol miktarda saç spreyi sıkın ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Yeterince bekledikten sonra lekenin üzerine bir bez yardımı ile tampon uygulayın. Bu şekilde bez lekeyi emecek ve lekenin çıktığını göreceksiniz.

6. Yöntem

Eter de ruj lekesini çıkarmak için çok etkilidir. Bunun için öncelikle ruj lekesi olan kumaşın, giysinin altına bir parça kağıt havlu koyun. Ardından  eter döktüğünüz pamuk yardımı ile lekenin üzerine tampon hareketler yaparak uygulamaya başlayın. Daha sonra sıcak su ve beyaz sabun ile yıkadığınız da lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

7. Yöntem

Kumaş üzerindeki ruj lekesini çıkarmak istediğiniz taktirde, tereyağ tarafından temas eden bölgeyi yumuşatmaktan geçer. Bir süre tereyağlı olarak bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra oksijenli su yardımıyla silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. En son olarak ruj lekesini tamamen yok edeceğiniz, sabunlu su yardımı ile silme işlemini son kez yapacaksınız. Bu sayede ruj lekesinden hızlı bir şekilde kurtulmuş olacaksınız.

 

Devamını gör
İşte Evinizi Yeni Yıla Hazırlayacak Birbirinden Güzel Fikirler
 • 20.12.2017 16:14:12
 • 0 Yorum
 • 1092

Evinizin mis kokusu

Herkes için koku şüphesiz unutulmaz bir ayrıntı. Yılbaşı konseptini en güçlü şekilde hissettirmek için kokuları tercih edebilir, evinizi birbirinen güzel kokulu mumlarla donatabilirsiniz. Portakal, tarçın, karanfil, zencefil gibi malzemeleri kaynatarak doğal aromalarla da evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Kapı süsleri

Yılbaşını evinizin girişinden itibaren hissettireceğiniz bir kapı süsü hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için sadece bükülebilir bir tel, zevkinize uygun yılbaşı süsleri ve yapıştırıcı yeterli. Gerisi yaratıcılığınıza kalmış:) 

Hediye paketleri

Yılbaşının olmazsa olmazları hediyeler. Yılbaşı ağacınızın altını boy boy hazır hediye paketleriyle süsleyebilir ya da aldığınız malzeme ve süslerle kendi hediye paketinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Buradaki püf noktası, yılbaşı ağacınızla uyum içerisinde hazırladığınız hediye paketlerini ağacınızın altında en şık şekilde gösteriyor olmakta gizli.

Mum ışığı sıcaklığı

Mum ışığının içinizi ısıtan sıcaklığını keşfetmeye ne dersiniz? Mumların dekorasyonda yarattığı farka bayılacaksınız! Birbirinden güzel yılbaşı mumlarına biraz göz atın:)

Yılbaşına Renk Katın

Şüphesiz kırmızılar, doreler ıs¸ıltılarıyla her zaman güzel ve s¸ık. Yılbas¸ının heyecanını her daim yansıtıyorlar. Ancak egˆer klasik renklerin dıs¸ına çıkmak, kendi tarzınızda süslemelere gitmek istiyorsanız, mint yeşili ve lacivert gibi canlı tonlar tercih edebilirsiniz. Hatta biraz daha özgün bir dekorasyon olsun isterseniz, kendi favori renginizi veya sevdiğiniz takımın renklerini de kullanabilirsiniz.

Yılbaşının Olmazsa Olmazı Çam Ağacı

Evinizde yılbaşı atmosferini hissetmeniz için en önemli dekorasyon malzemesi yılbaşı ağaçları. İster minicik, ister dev gibi bir çam ağacı… Çeşit çeşit çam ağaçları arasından evinize ve zevkinize en uygununu  seçebilirsiniz.

Evinizi Yaratıcılığınızla Süsleyin

El becerisine güvenenler için yılbaşı dekoru şüphesiz çok eğlenceli. Hünerlerinizi göstermenin çok yolu var. Mesela klasik bir ağaç yerine büyükten küçüğe ahşap dalları halatla birbirine bağlayarak kendi özgün yılbaşı ağacınızı duvara asabilirsiniz. Led ışıklarla da bambaşka bir hava katabilirsiniz.

 Anılarınız yılbaşı ağacınız olsun

Ailenizle en güzel anılarınızı çerçeveletip, ağaç şeklinde duvara asmaya ne dersiniz? Aralarından geçireceğiniz aydınlatmalarla son dokunuşları yapın. İşte en güzel yılbaşı ağacı şimdi sizin:)

Paletlerden neden çam ağacı olmasın?

Kalıplardan uzaklaşıp, doğal bir malzemeyle kendini yansıtmak isteyenler için de bir yolumuz var! Mesela paletin üzerinde kendi kompozisyonunuzu yaratıp ışıklandırarak duvara asabilirsiniz.

Devamını gör
Hayatı Kolaylaştıran Bir Kaç Bilgi
 • 15.12.2017 16:04:27
 • 0 Yorum
 • 1109

Her gün yaşadığımız stres ve endişelerle mücadele etmek zor olabiliyor. Ancak stresinizi azaltmak hayatınızı daha kolaylaştıracak için bazı basit yollar var.

Daha düzenli ve organize olmak zaman kazanmanızı sağlar ve panik durumlarını azaltır. Sabahları evden çıkarken anahtarınızı bulamamak gibi durumlar gün içinde yaşadığınız stresi arttırır.
Hazırladığımız bu yazı sayesinde günlük hayatınızda yaşadığınız basit ama strese yol açan sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı Yıkayın, Kurutun ve Yerleştirin

Çoğu insan genellikle ilk iki adımda başarılı olsa da son adıma üşeniyor. 10 dakika ayırarak çamaşırlarınız kuruduğu anda onları katlayıp yeleştirin. Bunu günlük olarak yapmaya başladığınız zaman alışkanlık olacaktır ve zor gelmemeye başlayacaktır.

En Baştan Yemek Yapacaksanız Tüketeceğinizden Daha Fazla Yapın

Kalan fazla yemeği dondurarak yemek yapmaya vaktiniz olmadığı zaman tekrar ısıtıp yiyebilirsiniz.

Sabah Giyeceklerinizi Bir Önceki Günden Hazırlayın

Bu sizi sabah seçim yapma ve giysi arama telaşından kurtaracaktır. Güne daha mutlu ve daha enerjik başlayacaksınız.

Her Gün Yatmadan Önce 10 Dakikalık Temizlik Yapın

Etraftaki çöpleri toplamanız, çöpü dışarı çıkarmanız, eşyaları yerlerine kaldırmanız, bulaşıkların yıkandığına emin olmanız ve mutfak tezgahını silmeniz için her gün 10 dakika ayırmalısınız. Bunları günlük olarak yapmazsanız birikir ve baş edemeyeceğiniz boyutlara gelebilir.

Alarmı Gerçekçi Bir Saate Kurun

Evden kaçta çıkmanız gerektiğini hesaplayarak, kahvaltı için ve belki biraz dinlenmek için ne kadar süreye ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Böylece sabahları geç kalma stresine girmemiş olursunuz.

Çantanızı Geceden Hazırlayın

Sabah panikle kalktığınız ya da uykulu olduğunuz için unutabileceğiniz eşyaları geceden çantanıza koyabilirsiniz.

Eşyalarınızı Kapının Yanına Koyun

Hepimiz mutfak masasında bir şeyler mutlaka unutmuşuzdur. Bu sorunun önüne geçebilmek için sabahları yanınıza alacağınız eşyaları geceden kapının yakına yerleştirmelisiniz. Buzdolabının üzerine astığınız notları kapıya asarsanız hatırlama ihtimaliniz artabilir.

Devamını gör
LCD Ekran Nasıl Temizlenir?
 • 13.12.2017 17:13:08
 • 0 Yorum
 • 1071

LCD ekranınızı temizlerken aşağıdaki adımları izleyin:

 •     Öncelikle televizyonunuzu kapatın. Ekran karardığında kirli bölgeleri çok daha rahat görebilirsiniz.
 •     Yumuşak ve kuru bir bez kullanın. Gözlük temizlemek için kullanılan mikro fiber tipi bezler bunun için son derece iyi bir seçim olacaktır.
 •     Ekrana silerken aşırı baskı uygulamamaya özen gösterin. Özellikle çıkmayan kirler için fırçalama gibi yöntemleri kullanmayın.
 •     LCD TV’ler için özel bakım spreyleri ve malzemeleri birçok teknoloji marketten temin edebilirsiniz. Televizyonunuzu temizlerken bu tür ürünleri tercih etmeniz önerilir.

            Uyarı: Özel temizleyici sprey kullanmayı tercih etmezseniz, saf su ve sirkeyi  eşit oranlarda karıştırarak bununla ekranınızı temizleyebilirsiniz. Ancak unutmayın; televizyon üreticileri her zaman özel temizleyici solüsyonların kullanılmasını tavsiye ediyor.

    Televizyonun çevresinde bulunan plastik kenarları diğer temizleyicilerle temizleyebilirsiniz ancak bunların ekranla temas etmemesine özen göstermeniz gerekiyor.

Devamını gör
Duvar Kâğıdı Nasıl Yapıştırılır?
 • 5.12.2017 15:51:40
 • 0 Yorum
 • 1126

Ev ve iş yeri tasarımlarından dekorasyon seçeneklerinin en önemlileri arasında duvar kâğıdı seçenekleri gelmektedir. Farklı yapılara sahip duvar kâğıdı seçeneklerinin bulunması kişilere oldukça geniş bir yelpazede tercih seçeneklerini sunmaktadır. Eşya ve dekorasyon ürünlerinin daha dikkat çekici bir tasarıma ulaşması için uygun duvar kâğıdı seçenekleri ile bir uyum yakalanması oldukça önemlidir. Duvar kâğıdı seçenekleri çok geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uygulama seçeneklerindeki rahatlığı ve kolay temizlenebilir özellikte olması bu ürünlerin kullanımı oldukça yaygınlaştırmıştır.

Duvar kâğıtları uygulama açısından oldukça kolay bir özelliğe sahiptir. Bu neden ile kişiler duvar kâğıtlarının uygulamalarını evlerinde kendileri dahi yapabilmektedir. Duvar kağıdı yapıştırıcısı nasıl yapılır? Duvar kâğıtlarının duvara uygulanması yapıştırıcı yardımı ile yapılmaktadır. Piyasa da duvar kâğıdı uygulamaları için satılan farklı yapıştırıcı seçenekleri bulunmaktadır. Ancak genel olarak yapıştırıcıların hazırlanışı içerisinde yer alan malzemeler; su ve toz tutkal olarak ifade edilebilmektedir. Bu ikisi temiz bir kova içerisinde karıştırılarak koyu kıvamlı bir yapıştırıcı elde edilebilmektedir.

Duvar Kâğıdı Uygulanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahsettiğimiz gibi duvar kâğıtları kişilerin kendilerinin de uygulayabilecekleri bir özelliğe sahiptir. Her işte olduğu gibi bu işte de işi ustasına bırakmak tabi ki kesin çözüm olsa da duvar kâğıdı uygulamalarını kendileri yapacak olanlar için birkaç önemli noktaya değinilmesi faydalı olacaktır.

Duvar kağıdı uygulaması nasıl yapılır? Tercihlerine yönelik olarak duvar kâğıdını yapan kişiler duvar kâğıdı uygulamalarına başlamadan önce öncelikle uygulama yapacakları zemini temizleyerek duvar kâğıdının uygulanmasına hazır hale getirmeleri oldukça önemlidir. Başarılı bir sonuç alınması için zeminin pürüzsüz olması oldukça önemlidir.

Uygun kıvamda yapıştırıcı hazırlanması da bir diğer önemli konu olarak ifade edilebilmektedir. Sonrasında hazırlanan yapıştırıcı ile duvar kâğıdı uygulaması zemin ile kağıt arasında kabartı kalmayacak ve dengeli yapıştırıcı kullanımı ile pürüzsüz bir şekilde uygulanmalıdır. Zeminin yapısına uygun olarak duvar kâğıdı seçimi de uygulamadan başarılı ve sorunsuz bir sonuç alınabilmesi açısından oldukça önemlidir. Farklı yapısal özelliklere sahip farklı alanlara yönelik olarak oldukça geniş bir yelpazede sunulan duvar kâğıdı seçenekleri arasından en uygun seçimin yapılarak uygun bir uygulama işlemi sonrasında duvar kâğıdı uygulamanızdan memnun kalabilirsiniz.

 

| Seoturka.com

Devamını gör
Nişasta ne kadar kullanışlı
 • 1.12.2017 11:41:13
 • 0 Yorum
 • 1074


Mutfakta genelde sadece yemek ve tatlı yapmak için bulundurulan nişastanın daha pek çok mahareti olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi bakalım nefis tatlılara kıvam vermekten başka ne işe yarıyormuş nişasta…

Yağ Lekelerini Çıkarır

Yağ damlamış bir kıyafetin üzerine bir miktar nişasta döküp beklettikten sonra normal yıkama yönteminizle yıkamanız yeterli olacaktır.

Düğümleri Çözer

Birbirine karışmış ip ya da kabloların üzerine bir miktar nişasta serperek kayganlıklarını artırıp kolayca çözülemelerini sağlayabilirsiniz.

Cilt Tahrişlerini Yatıştırır

Hafif güneş yanığı, sinek sokması gibi doktor müdahalesi gerektirmeyen cilt tahrişlerine su ekleyerek macun kıvamına getirdiğiniz nişasta sürüp cildinizdeki kaşıntı ya da batma gibi şikayetlerden kurtulabilirsiniz.
Oyun Kartlarını Kayganlaştırır

Eskimiş ve birbirine yapışmış oyun kartlarının üzerine nişasta serperek ilk günkü kayganlıklarına ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Ütü Tutar

Perde ya da masa örtüsü gibi kalıp şeklinde durması istenen şeyleri ütülemeden önce nişastayı suda eritip üzerine sıkarsanız ütüsü bozulmadan uzun süre ilk ütülediğiniz gibi duracaktır.

Gümüş Parlatır

Nişastayı suyla macun kıvamına getirip gümüşlerinizi ovarak ilk günkü parlaklıklarına kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Gıcırtıyı Keser

Gıcırdayan parkelerin üzerin nişasta serperek aralıkların dolmasını ve gıcırtının kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Devamını gör
Kararan gümüş takılar nasıl parlatılır?
 • 30.11.2017 12:35:31
 • 0 Yorum
 • 1197

Gümüş parlatmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Tüm yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:

Diş macunu ile gümüş nasıl parlatılır?

Diş macunu ile gümüş parlatmak, gümüşün diş macunu ile reaksiyona girmesi nedeniyle sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Parlatmak istediğiniz gümüşe, sert olmayan bir fırça veya peçete yardımı ile diş macunu uygulayın. Diş macunu uygulanmış gümüşünüzü, ılık su dolu bir kabın içerisinde yarım saat boyunca bekletin. Suyun, gümüşün her tarafına temas ettiğinden emin olun. Süre dolduktan sonra gümüş, kaptan çıkartılmalı ve bol su ile durulanmalıdır; ardından yumuşak bir bez yardımı ile kurulanmalıdır.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Sigara ile gümüş nasıl parlatılır?

Sigara ile gümüş parlatma yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Yapmanız gereken şey, oldukça basittir. Sigara külünü bir pamuk yardımıyla ezin. Ve gümüşlerinize sürtün. Daha sonrasında bol su ile iyice durulayın; ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın. Bu yöntemi uygulayanların bir kısmı tam sonuç verdiğini söylerken, bir kısmı hiçbir değişikliğin olmadığını söylüyor. Seçim sizin.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Ketçap ile gümüş nasıl parlatılır?

Bu yöntem gerçekten çok ilginç! Kim derdi ki, ‘Ketçap gümüş parlatabilir!’ diye. Gümüşünüzü bir kabın içine yatırın ve her tarafına temas edeceği şekilde ketçap sıkın. 10 -15 dakika beklettikten sonra ovalayarak silin. Ardından bol su ile durulayın ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın.

Karbonat ile gümüş nasıl parlatılır?

Karbonat ile gümüş parlatmanın iki versiyonu bulunmaktadır:

Yöntem 1: Karbonat, gümüş parlatmada kullanılan bir diğer yöntemdir. Ilık su ve karbonat karıştırılarak macun kıvamına getirilmelidir. Kumaş bir bez yardımı ile bu karışım eşliğinde gümüş fazla zorlanmadan ovalanmalıdır. Ardından gümüş, bol su ile durulanmalıdır; ve yumuşak bez eşliğinde kurulama işlemi yapılmalıdır.

Yöntem 2: Bir litre su kaynatılarak, içerisine 2 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kabartma tozu eklenmelidir. Çözülene kadar iyice karıştırılmalıdır. Kullanılan kabın tabanını kaplayacak şekilde alüminyum folyo kesilmeli; kesilen folyo kabın tabanına oturtulmalıdır. Daha sonrasında gümüşler, bu alüminyum folyonun üzerine koyularak 5-10 dakika boyunca bekletilmelidir. İşlem bittikten sonra bol su ile durulanmalı, yumuşak bir bez yardımı ile kurulanmalıdır.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir. 

Devamını gör
Greyfurt ve Tuz ile Küvet Nasıl Temizlenir?
 • 28.11.2017 13:01:32
 • 0 Yorum
 • 1155

Kimi durumlarda kimyasal ürünleri kullanmadan temizlik yapabilmenin başka olanağı yoktur. Ancak düzenli olarak küveti temizlerseniz hem pisliklerden kurtulmuş olursunuz hem de kimyasal ürünleri kullanmanızı gerektirecek kadar ağır bir pislik oluşmamış olur. İşte bu doğal yöntemlerden biri de greyfurt ve tuz ile küvet temizliğidir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için adımları takip etmeniz yeterlidir.

1-Greyfurt’u yarıya bölün. Küvet temizliği için greyfurtun yarısı size yeterli olacaktır. Öğle yemeği yahut akşam yemeğinde yarısını yediğiniz greyfurtun yarısını da küvet temizleme için ayırabilirsiniz.

2-Bir paket Deniz veya Koşer tuzu alın. Bunları tercih etmemizin sebebi büyük taneli olmalarıdır. Ancak yine de bu tuzları bulamazsanız sofra tuzunu kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız sofra tuzu diğer iki tuz kadar etkili olmayacaktır.

3-Tüm küveti greyfurt ile ovun, greyfurt suyunun küvetin her tarafına ulaşmasını sağlayın. Meyvenin posalı olan suyu kolay kolay küvetin dibine inmez, uyguladığınız yerde kalır.

4-Küvete uyguladığınız greyfurt suyu üzerine tuz dökün. Tuzu greyfurt suyu ile temizlediğiniz her yere dökmeye özen gösterin. Tüm küvet için ortalama aldığınız paket tuzun yarısını harcayacaksınız.

5-Tuzlu greyfurt yaptığınız bölgelerdeki kirleri, lekeri çıkarmak için ovun. Gerekirse, ekstra temizlik gücü için ilgili bölgeyi bir fırça yardımıyla fırçalayın.

    Greyfurt / tuz karışımını, özellikle yoğun lekeli bölgelerde bekletin.
    Bir yandan temizlenen bölgelerden bez yardımıyla greyfurt/tuz karışımını silin.

6-Küvetinizi ılık suyla durulayın. Greyfurt ve tuz karışımının tamamen çıkması için elleriniz yardımıyla deliğin olduğu yere doğru ittirin.

    Durulayın ve yüzeyin tamamen temizlendiğini görmek için bir bez yardımıyla kurulayın.

Devamını gör
Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
 • 27.11.2017 11:33:01
 • 0 Yorum
 • 1141

Pompa ile tıkanmış lavabo nasıl açılır?

Lavabo pompasını kenarlarda boşluk kalmayacak şekilde gider deliğine oturtun ve kuvvetli şekilde bastırın. Birkaç kez bu işlemi yaptığınızda ciddi bir tıkanıklık söz konusu değilse biriken su giderken hızla akmaya başlayacaktır. Fakat bu geçici bir yöntemdir. Eğer lavabo eski ise pompa kullanırken çok sert ve kuvvetli hareketlerden kaçının. Aksi takdirde evye düşebilir.

Kimyasal lavabo açıcı ile nasıl açılır?

Hemen hemen bütün marketlerde bulabileceğiniz toz ya da sıvı haldeki açıcılarla tıkanmış lavaboları açabilirsiniz. Kullanma talimatını mutlaka okuyun. Aksi belirtilmediği sürece lavabo açıcı kaynar su ile birlikte kullanılır. 2 litre su kaynatın. Lavabo açıcıyı gidere dökün. Kaynamış suyu giderden boşaltın. Birkaç dakika bekledikten sonra bir süre soğuk suyu açarak akmasını sağlayın. Kimyasal açıcılar solunması son derece tehlikeli içerikler ihtiva ederler. Kaynayan suyu döktükten sonra ortamdan bir süre uzaklaşmanızda fayda var. Ayrıca toz ve sıvı haldeki ürüne çıplak elle temas etmeyin. Kimyasal açıcıları çok sık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sürekli kullanım boru ve evyeye zarar verebilir.

Karbonat ve sirke ile tıkalı lavabo nasıl açılır?

Tıkalı gidere 1 bardak karbonat ve 1 bardak sirke dökün. Giderin üzerini bir süre kapalı tutun. Eldiven giyilmiş elinizle kapatabilir ya da gider tıpası kullanabilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra 2 litre kaynar su dökün. Aynı işlemi tıkanıklık açılana kadar birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Fakat sirke karbonat karışımı hiç bir zaman kimyasal açıcı kadar hızlı açamaz.

Açma teli ile tıkalı lavabo nasıl açılır?

Hırdavatçılardan temin edebileceğiniz spiral açma teli ya da ince elbise askısı kullanabilirsiniz. Elbise askısını açarak düzleştirin ve ucunu kanca gibi kıvırın. Lavabo giderine teli sokup tıkanıklığın olduğu eğime kadar gidin. Ardından tıkanmaya sebep olan cismi kanca yardımıyla çıkarın.

Lavabo tıkanıklığının önüne geçmek için neler yapılabilir?

 •     En pratik yöntem gider üstüne süzgeç takmaktır. Market ya da ev eşyaları satan yerlerden alabileceğiniz lavabo gideri süzgecini kullanırsanız lavaboda ne yıkarsanız yıkayın süzgeçte birikecektir. Biriken atığı kolayca çöpe atıp tıkanmaları geciktirebilirsiniz.
 •     Süzgeç kullanmıyorsanız; çay posası dökmemeye, lavabo içinde sebze meyve soymamaya dikkat etmelisiniz. Giderden giden küçük artıklar tıkanmaya sebep olur.
 •     Tıkanmanın bir diğer sebebi de lavaboya dökülen atık yağlardır. Atık yağlar çevre için de oldukça zararlıdır. Kullanılmış kızartma yağlarını bir bidon ya da pet şişe içinde biriktirip bağlı bulunduğunuz belediyeden yardım isteyebilirsiniz. Belediyeler talebinizi değerlendirip ya apartmanınıza atık yağ bidonu koyacak ya da belirli zamanlarda sizden biriken yağları alacaklardır.
 •     Aşırı yağlı bulaşıklardan sonra lavaboya kaynamış su dökerseniz biriken yağların donmasını önlersiniz.
 •     Banyo lavabolarında da biriken saçları, toz topaklarını giderden geçmeden toplarsanız tıkanmaların önüne geçmiş olursunuz.

kaynak:nasiloluyo

Devamını gör
Deri koltuk nasıl temizlenir?
 • 24.11.2017 12:40:46
 • 0 Yorum
 • 1103

Deri koltukları temizlemenin bir çok alternatif yolu vardır. Ev kadınlarının denediği ve olumlu sonuçlar aldığı temizleme yöntemlerini sizin için derledik. Oluşan lekeler göründüğünden daha ağırsa profesyonel yardım almanızı öneririz.

 •     Temiz bir mikrofiber bezi yine temiz ılık bir suyun içine daldırın ve suyunu iyice sıkın. Çok bastırmadan dairesel hareketlerle koltuğun üzerinde oluşan tozları ve kiri temizleyin. Başka bir kuru bezle de iyice kurulayın.
 •     Birayı deri koltukları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir miktar birayı bezin üstüne dökün ve yumuşak dairesel hareketlerle koltuğunuzu silin. Temiz bir nemli bezle tekrar üstünden geçin ve kurulayın. Bu şekilde derinin üstünde biranın bıraktığı yapışkan bir leke kalmayacaktır.
 •     Diğer başka bir yöntem ise portakal, muz veya limon kabukları ile deri koltukların temizlenmesidir. Kabukları deri koltuğunuzun üzerine iyice sürün ve parlamasını sağlayın. Kabukların oluşturacağı lekeleri temizlemek içinse temiz nemli bir bez kullanın.
 •     Beyaz kalıp sabunlar deri koltuk temizlemede sıkça kullanılan ürünler arasındadır. Mikrofiber bez ve beyaz sabunla koltuğunuzu sildikten sonra ıslak bir bezle tekrar üstünden geçerek durulayın. Sonrasında kuru bez ile kurulamayı ihmal etmeyin.
 •     Deri koltuğu temizlemenin bir diğer yolu da gliserinli su kullanmaktır. Eczanelerden temin edebildiğiniz gliserini, bir miktar suyun içine boşaltın ve mikrofiber bezle deri koltuğunuzu temizleyin. Tekrar kuru bir bezle kurulayın.

Devamını gör
Mutfakta Temizlik İçin Birkaç Öneri
 • 21.11.2017 12:27:11
 • 0 Yorum
 • 1134

Evde, mutfakta maalesef her şeyin bir ömrü var. Çok severek aldığınız, sık sık kullandığınız, hayatınızı kolaylaştıran eşyalar zamanla yıpranıyor, eskiyor ve bir süre sonra yenisiyle yer değiştirmek zorunda kalıyor.

Ama aslında yenisini almak yerine onları sanki dün almışsınız gibi yepyeni hale getirebilirsiniz. Bu hafta pratik bilgiler köşemizde çok sevdiğiniz eşyalarınızı çöpe atmaktan sizi kurtaracak, böylelikle bütçenize de katkı sağlayacak güzel bilgiler var.

Bir kenara not edin.

En kolay onlar yıpranır: Bakır kaplar

Yağ lekeleriyle kaplanmış, yıkasanız da geçmeyen kömürleşmiş yanık lekeleriyle dolu bakır kapları ilk günkü hale getirmek sandığınız kadar zor değil.

Bakır kabınızı bir lavabo içine alın ve üzerine tuz dökün. Bu bölgeye elma sirkesi dökün ve süngerle ovalayın. Aynı işlemi, aynı sırayla tekrar ettikten sonra sirke ve tuz tamamen gidene kadar su altında durulayın. Ve yepyeni bakır kabınıza hoş geldin diyin.

Çiziklerden ve pas lekelerinden kurtulun: Fırın tepsisi

Fırın tepsileri zamanla çiziliyor, paslanıyor. Onları eskisi gibi pırıl pırıl yapmak ise çok kolay. Tek yapmanız gereken tepsinin tabanını kaplayacak şekilde karbonat dökmek ve bir sünger yardımıyla ovmak. Sonrasında su altında iyice durulayıp zeytin yağı dökerek biraz bekletin. Tekrardan durulayıp kullanıma hazır hale getirin.

Paslanmaya son: Döküm tava

Kalın tabanıyla ve ısıyı eşit dağıtmasıyla özellikle mutfakta sık sık et pişirenlerin gözdesi olan döküm tavaların temizliği çoğu tavaya göre daha zahmetli. Ama bir kere yaptıktan sonra onu paslı ve yağlı diye kenara attığınız her gün için üzüleceksiniz.

Döküm tavayı eskisi gibi yepyeni yapmak için önce onu seasoning denilen işlemden geçirmelisiniz. Önce tavayı fırında 180 derece fırında ısıtın. Sonra tava soğuduktan sonra onu iyice yağlayın. Yağı fırçayla tavanın hem içine, hem dışına iyice yedirin. Sonra kağıt bir havlu ile fazla yağı çekin, sadece incecik bir yağ tabakası kalsın. Bu aşamadan sonra önceden 250 dereceye kadar ısttığınız fırına tavayı ters yüz edilmiş şekilde koyun. Yaklaşık 1 saat böyle kaldıktan sonra tavanın fırın içinde soğumasına izin verin. Tavayı çıkardıktan sonra kağıt havlu ile tavayı yeniden iyice silin ve farkı görün.
Yiyeceklerin bıraktığı izlerden, bıçak çiziklerinden arınsın: Kesme tahtası

Kesme tahtasını limonlu suyla sünger yardımıyla ovalayanlar olduğu gibi aslında onu derinlemesine temizlemenin daha iyi bir yolu var.

Tuz, hatta mümkünse kaya tuzunu kesme tahtasının her yerine serpin. Sonra bol sulu bir limonu ikiye ayırın ve tuz döktüğünüz tahta üzerinde dolaştırın. Sonra durulayıp kurumaya bırakın. Bu kadar basit.

Devamını gör
Halı Temizliği İçin Bir Kaç Pratik Yol
 • 20.11.2017 12:48:21
 • 0 Yorum
 • 1055

Binbir çeşit temizlik ürünü olsa da, halı temizliği her daim kadınların çilesi olmuştur. İşte size halı temizliği için bir kaç püf noktası.

Arap Sabunu

Halı silmek için piyasada satılan halı şampuanlarının kullanımları yapılabilir. Yalnız bu şampuanı kullanmak yerine arap sabunu kullanmak daha etkilidir. Arap sabunu ve su ile yapacağınız karışımının içine bez batırın. Ardından halınızın üzerini bastırarak silin. Lekelerin çıkmasından sonra su ile durulama yapılır ve kurumaya bırakılır.

Sirke

Halı silmenin pratik noktaları arasında sirke kullanımı da yer alır. Bir kovanın içine koyulan suyun içine biraz sirke damlatılır. Sirkenin fazla kaçmaması çok önemlidir. Ardından bez ya da fırça yardımı ile silme işlemine başlanır. Silme işlemi bittikten sonra mutlaka su ile durulama yapılmalıdır.

Karbonat

Karbonat halının üzerine serpilir. Bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir ve ardından elektrik süpürgesi ile süpürülür. Sonra duru su ile silinerek temizlenir. Karbonat kullanımın farklı yolları da bulunur. Bunlardan bir tanesi de;

1 kova suyun içine 1 su bardağı karbonat eklenir. Hazırlanan bu karışı ile halının yüzeyi iyice silinir. Bu uygulama hem temizliğin yapılmasına hem de halının parlaklık kazanmasına olanak sağlar.

Karbonat ve Mısır Nişastası

Halı silmenin pratik noktaları arasında yer alır. Mısır nişastası ve karbonat halının üzerine serpilir. Bu uygulamada önemli olan pratik bilgiler bekleme süresidir. Bekleme süresi de 30 dakikadır. Ardından vakumlu elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Süpürmenin ardından mutlaka arap sabunu ile halıyı silmek gerekir.

Devamını gör
Cam silerken...
 • 18.11.2017 09:38:52
 • 0 Yorum
 • 1118

Ev temizliğin de en çok korkulanlardan biridir, cam silme. Özellikle çocuk olan bir evde, camların hemen hemen neredeyse her gün silinmesi gerekir. Çünkü parmak izleri kötü bir görüntüye sahip oluyor. Aynı zamanda silmesi de daha zordur. Cam silmenin bazı püf noktaları vardır. Eğer bu ayrıntılara dikkat ederek cam temizliği yaparsanız, işinizin daha çabuk bittiğini ve cam silmenin aslında korkulacak bir iş olmadığını göreceksiniz. Cam silmenin farklı yöntemleri vardır. Klasik yöntem olarak bilinen bez ve su ile cam silme ve diğer bir yöntemde cam sileceğiyle silmek.

Pratik Cam Temizleme Yöntemleri

 •     Camları silmenin de bir zamanı vardır. Yani cam sileceğiniz gün, havanın çok güneşli olmamasına dikkat ediniz. Çünkü güneşli havada silinen cam hemen kuru ve lekeler çıkmadan kuruyarak kalır.
 •     Camın önce temiz tarafını silin. İç kısmı, dış kısmına göre daha temiz olduğundan dolayı iç kısmını soldan sağa doğru silin. Dış tarafını da yukarıdan aşağıya doğru silin. Böylece hangi tarafta leke kaldığını daha rahat anlarsınız.
 •     Cam silme suyunun içerisine birazcık yumuşatıcı ve birazcıkta sirke koyun. Böylece camlar daha temiz olacak ve uzun süre kirlenmeyecektir.
 •     Sirkeli su ile cam temizliği yaptıktan sonra bir kat da sirkesiz su ile silin ki sirke kokusu camlardan geçsin.

Ayrıca şu ayrımı da yapmak gerekir ki, cam temizliğine geçmeden önce çerçevelerin temizliği yapılması gerekir. Günümüzde artık herkes pvc çerçeve kullanıyor. Bir de bu çerçeveler beyaz ise zaman içerisinde kararacaktır. Pvc pencereleri en iyi en iyi temizlenme yöntemi; bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı. Hemen ardından ıslak bir bez ile fazlalığı alarak durulayın. Cam temizleme işlemine geçmeden önce pvc temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü bu aşamada camlar daha çok kirleniyor. Bu aşmaları sırayla yapabilirsiniz. Önce pvc sonra camları silebilirsiniz. Yani dıştan içe doğru yapılan temizlik sizi daha az yoracaktır.

Devamını gör
Kaz Tüyü Seçerken
 • 17.11.2017 11:23:29
 • 0 Yorum
 • 1216

Elyaf mı yün mü kaz tüyü mü derken hem kaliteli hem de sağlıklı olanın kaz tüyü olduğuna karar verildi. Bilim adamları araştırmalara devam ederken biz kaz tüyü yastık yorgan alış verişine başladık ama doğrusu neymiş bir bakalım.

KAZ TÜYÜ YASTIK VE YORGAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?
Son yıllarda marketlerde bile satılmaya başlayan ve tüketicinin tercih ettiği kaz tüyü yorgan ve yastık seçerken bilmeniz gerekenleri derledik:
• Kaz tüyüne yumuşaklığını veren gıdık tüyü, esneklik ve dayanıklılık sağlayan ise sırt tüyüdür.. Gıdık tüyü %80 in üzerindeyse çok yumuşak bir yastık veya yorganla karşı karşıyasınız demektir. Gıdık oranı düştükçe yastık veya yorgan daha dolgun/ daha sert demektir. Mutlaka etiketi okuyarak sırt / gıdık tüyü oranına bakın, etiketsiz ürünleri kullanmamaya çalışın.

• Her sabah yatağınızı toplarken yastığı kabartmanız, yorganı havada silkeleyerek sermeniz, hem daha rahat etmenizi hem de yastığınızı/yorganınızı daha uzun süre severek kullanmanızı sağlayacaktır.

• Kaliteli bir kaz tüyü yorgan veya yastığın kılıfı tüy geçirmez özel bir kumaştan üretilmiş olmalıdır. Aksi halde tüyler kılıfın dışına çıkarak cildinize batabilir. Ancak bu kılıf, yorgan veya yastığın hava alması için, pamuk ve ipek gibi doğal ipliklerden üretilmiş olmalıdır.

• Kaliteli bir kaz tüyü ile üretilen ve iyi arıtılan kaz tüyü ile doldurulmuş yastık ve yorgan kokmaz.

• Kaz tüyü genel kanının aksine alerjiyi tetiklemez. Metal – polen – toz vb maddelere alerjinizi artırmaz. Ancak kaz tüyüne alerjiniz varsa o zaman ya iyi arıtılmış kaz tüyü olduğundan emin olun veya kullanmayın.

• Kaz tüyü hygroscopic'tir. Yani gece nemi tutar, sabah yorganınızı silkelediğinizde havaya verir. Nem barındırmadığı için bakteri ve mite üremesini engeller, hijyenik bir ortam sağlar.

• Yeteri kadar büyük bir çamaşır makineniz ve kurutma makineniz varsa, kaz tüyü yorgan ve yastığınızı güvenle yıkayabilirsiniz. Yıkama ısınız 30 derecenin üstünde olmamalı, çünkü yüksek ısıda yıkayarak kaz tüyünün sap kısmından kırılarak deforme olmasına sebep olabilirsiniz. Bu da ürününüzün ömrünü kısaltacaktır.

• Güneşte sererek ve asarak kurutmayınız, onarılamaz sarı lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

• Kurutma makinenize bir tenis topu atarak kurutmanız, yastık ve yorganınızın daha kabarık bir şekilde kurumasını sağlayacaktır.

• Türk halkı henüz kurutma makinesi kullanmaya çok alışık olmadığı için kaz tüyü yastık ve yorganların senede bir kez kuru temizleme yapılması daha uygundur. Böylece çamaşır makinenize de zarar vermemiş olursunuz.

• Ağır yün yorganlarla uyumaya alışık olanlar ilk günlerde kaz tüyünün hafifliğini yadırgayabilirler, yorganınıza alışmak için kendinize birkaç gün zaman vermelisiniz.

• Yoğun sırt tüyü oranına sahip yorganlar için özel bir apreleme gerektiği için kumaşta hışırtı şeklinde ses çıkabilir. Bu ses Avrupa'da kaz tüyüne özgü bir ses olduğu için sevilir ve bir ölçüde kaz tüyü olduğunu teyit ettiği için tercih edilir. Daha yoğun gıdık tüyüne sahip yorganlarda bu kadar yüksek apreleme gerekmediği için bu ses de yoktur.

 

kaynak: mynet

Devamını gör
Beyaz çamaşırları yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?
 • 16.11.2017 12:11:03
 • 0 Yorum
 • 1084

Çamaşır makineniz ne kadar teknolojik olursa olsun, beyaz çamaşırları yıkamak her zaman zorludur. İşte sizlere çamaşırları yıkarken, dikkat etmeniz gerek noktaları anlatan bir yazı.

Yüksek Sıcaklıkta Yıkamak

Beyaz çamaşırlar ve özellikle iç çamaşırlar dezenfekte edilmek amacıyla, 90 derece gibi yüksek sıcaklıklarda yıkanırlar. Bu, çamaşırların zaman içerisinde sararmasına sebep olmaktadır. Etkili bir çamaşır deterjanıyla yıkayacağınız giysileriniz, 40 ya da 60 derece arasında tertemiz olacaktır.

Yıkama Zamanı

Leke temizliğinde unutulmaması gereken en önemli şey zamanlamadır. Çamaşır sepetine attığınız giysilerinizi fazla bekletmemelisiniz. En kısa sürede yıkamalısınız. Lekeler, bekledikçe kumaşa daha çok yerleşecektir.

Etiket Kontrolü

Beyaz çamaşırlarınızı yıkamadan önce mutlaka talimatlarına bakınız. Tüm çamaşırların kendine has kumaşı ve yıkama özellikleri vardır. Bazen sadece etiketin özelliğine bile bakmanız gerekebilir. Çünkü etiketler koyu renkli olduğunda, çamaşır yıkama suyuna renk verebiliyor. Etiketin renk verip vermediğini anlamak için basit bir test uygulayabilirsiniz. Etiketin üzerine kaynar su dökün ve daha sonra beyaz bir kumaşın üzerine bastırın. Eğer boya bıraktıysa, etiketi kesebilirsiniz.

Rengine Göre Ayırmak

Çamaşır yıkamanın en temel kuralı, çamaşırları toptan yıkamaktan kaçınmak; hepsini özelliklerine ve rengine göre ayırmaktır. Renkli kumaşların içeriğindeki boya, çamaşır yıkama suyunun içine karışır ve beyaz çamaşırların rengini soldurur. Renkli çamaşırlar ve beyaz çamaşırlar bir arada yıkanmamalıdır. Hatta kullandığınız deterjanların bile ‘renkli çamaşırlar’ ve ‘beyaz çamaşırlar’ için ayrı olması gerekmektedir. Hatta krem ve kremin tonları, grinin tonları, çok açık tonlarda olan diğer tüm renkler, beyazlardan ayrı yıkanmalıdır.

Çok Yoğun Kirler

Beyazları bir arada yıkamanız çamaşırlarınızın rengini korumak için yeterli değil. Üstelik çok yoğun kiri olan beyazlarla beraber yıkamanın da çamaşırlarınızın rengini solduracağını bilmelisiniz. Çamur gibi yoğun kirleri olan çamaşırları, diğerlerinden ayrı yıkamalısınız.

 

kaynak:pratikbilgi

Devamını gör
Ahşap Mobilyanın Temizliği
 • 15.11.2017 13:23:49
 • 0 Yorum
 • 1028

Aşap mobilyalara genel anlamda baktığımız zaman lake ve kaplama olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

lake boyamaLake Mobilyanın temizliğinde biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Lam kaplamaya göre bu mobilyalar daha zarif durur ancak daha hassastırlar. Özellikle parlak yüzey yapısı oldukça narin çizilmeye elverişlidir.

Temizlikte kullanacağınız bez muhakkek pürüssüz ayrıca pamuksu olmalıdır. Pürüssüz mikrofiber bezleri tavsiye etmiyoruz bunun yerine daha yumuşak bezleri tavsiye ediyoruz. Kimyasal temizlik malzemesi kullanılmasını önermiyoruz çünkü mobilya da kullanılan lake boyanın kalitesi oldukça önemlidir ki eğer boya ikinci sınıfsa, boyanın atması ve solması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Temizliği ciddi bir kirlenme olmadığı müddetçe saf temiz su ile yapabilirsiniz.(Sararma kirli bezle temizlik yapılırsa ya da boya kalitesizse olabilir).

Lake boya ahşabı korur niteliktedir bu açıdan suya karşı ağaca mukavemet katar ancak yine tekrarlıyoruz asla nemli ve ıslak bırakmayınız aksi takdirde boya yüzeyinde baloncuklar oluşabilir.

Ahşap Mobilyanın temizlenmesi lakeye göre bir konuda avantajlıdır, ahşap çizilmeye mukavemetli ve çizikleri kamufle edebilir ancak suya dayanıklılık verniğine bağlıdır. Ahşap temizliğinde kullanılacak bez yumuşak olmalıdır bunun yanında saf temiz su ya da ahşap temizleyici katkılı suyla da temizlik yapabilirsiniz.

kaynak:mobdekor

Devamını gör
Elbiselerinizi Kaldırmadan Önce
 • 13.11.2017 12:01:56
 • 0 Yorum
 • 1145

Mevsim değişikliği ile yapılan ilk şey elbetteki mevisme uygun giyinmektir. Peki gelecek yaz için kıyafetleriş nasıl kaldıracağız? İşte bir kaç ipucu.

Güveleri Anlamak

Ergin güveler giysileriniz üzerindeki boşlukları kemirmezler ya da çiğnemezler. Sadece kıyafetlerinizin üzerine yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan küçük solucana benzeyen bireyler asıl zararı verenlerdir. Bir yumurta yığını bütün kıyafetlerinize zarar verebilecek kadar larvayı üretebilir.
 

 •     Giysilerinizi düzenleyin ve bir daha giymeyeceklerinizi ayırın.
 •     Temiz görünüyor olsalar bile bütün parçaları tek tek yıkayın. Güveler kumaş parçalarından ziyade lekelere ve yemek parçalarına daha fazla ilgi gösterirler.
 •     Kumaş yumuşatıcı, nişasta ya da çamaşır suyu gibi böcekleri çekecek maddeleri kullanmayın.
 •     Etiketinde “sadece kuru temizleme” ibaresi olan ya da güveler tarafından zarar görmüş giyeceklerinizin hepsini bir arada kuru temizlemeye verin. Bu olağan güve yumurtalarını toplu olarak yok etmede iyi bir yöntemdir.
 •     Bütün kumaşları depolayıp kaldırmadan önce iyice kurulayın. Aksi halde nemin oluşturacağı küf böcekler için çekici bir madde olacaktır.
 •     Pamuklu giyeceklerinizi ütülemek, ısının etkisiyle giyeceklerinizde olası bulunabilecek güve yavrularını yok etmenize yardımcı olacaktır.

kaynak: dekorblog

Devamını gör
Evde Enerji Tasarrufu
 • 11.11.2017 11:35:35
 • 0 Yorum
 • 1080

Uzun yıllar yaşayacağınız düşünüldüğünde evinizde tasarruf sağlayan özellikler bulundurmak bütçenize kayda değer bir katkı sağlayacaktır. Dekorasyon sırasında ve kullanırken dikkat edeceğiniz birkaç detay sayesinde yıllık giderlerde ciddi tasarruf elde edebilirsiniz. Peki evde tasarruf sağlayabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda sizlere enerji tasarrufu için bazı küçük önerilerde bulunacağız. Enerji ve su tasarrufu sadece sizin bütçeniz için değil ekolojik nedenlerle de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yaşadığımız dünyada ciddi bir ekolojik bozulma sorunu ile karşı karşıyayız. Nüfus artışı, enerji kaynaklarının tükenmesi, çevresel kirlenme, küresel ısınma gibi faktörler dünyanın giderek daha sorunlarla dolu bir yer olacağına işaret ediyor. Yaşadığımız dünyayı korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakabilmek için elimizden geldiğince özenli davranmak zorundayız. Enerji ve su tasarrufu sağlamak bu hassasiyet için güzel bir başlangıç olabilir.

 

 • Çamaşırlarınızı düşük ısıda ve kısa programlarda yıkamaya özen gösterin.
 • Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam olarak dolduklarında çalıştırın.
 • Elektrik süpürgenizin torbasını sık aralıklarla boşaltmayı ihmal etmeyin. Eğer mümkünse, su hazneli elektrik süpürgelerini tercih edin.
 • Su ısıtıcınıza (kettle) ihtiyacınız olan miktardan fazla su koymayın.
 • Duş alma sürenizi yarı yarıya azaltmaya çalışın.
 • Gereksiz yere çalışan televizyon, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli ev aletlerini kapatmayı unutmayın.
 • Evinizde yanan gereksiz ışıkları kapatın
 • Tasarruflu ampullerden faydalanın
 • Eviniz için ısı yalıtım sistemlerini değerlendirin
 • Kullanmadığınız elektronik aletleri ve fişlerini kapalı tutun
 • kaynak:homify

 

Devamını gör
Oturma Odası Renk Uyumu
 • 8.11.2017 10:52:39
 • 0 Yorum
 • 1670

Evin hiç değişmeden yıllardır merkezi konumunda yer alan oturma odasına özen göstermek ve bunun keyfini sürmek hepimizin hakkı. Fakat öyle zamanlar oluyor ki ne yapaarsanız yapın, ne değişiklik, ne farklılık sizin için yeterli gelmeye biliyor ve güzelim eviniz gözünüzde bir canavara dönüşe biliyor. Oysaki canlı renklerin ve küçük dokunuşların sihrini yakalamak için yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli!

Oturma odanızda geçirdiğiniz vakit ruhunuzu dinlendirsin, tek başıma otururken bile içiniz mi açılsın istiyorsunuz. O zaman daha fazla beklemeye gerek yok. Galerimize bir göz atın, renklerin uyumunu, aynaların odalardaki etkilerini keşfedin. Siz de oturma odanızı baştan düzenleyin. Mor ve sarı gibi birbirinden çok ayrı düşünülen iki renk ne kadar mükemmel bir uyum yakalamış siz de fark edeceksiniz. Küçük çiçekli duvar kâğıtlarının kullanımı ile tazelenen bir oturma odası tasarımı oldukça hoşunuza gidebilir, kırlentlerinizin renk uyumu ise oturma odanızın tasarımını son derece hareketlendirebilir.

Modern tablolar odanızın bütünlüğe kavuşmasını sağlayabilir. Birbirinden şık aynalar ile odalarınızın hem olduğundan büyük görünmesini sağlarken hem de mükemmel bir etkiye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç minder ile odanızın konforunu arttırabilirken görünümünü de renklendirebilirsiniz. Son dönemlerin en moda oturma aksesuarları arasında olan küçük koltuk örtüleri de galerimizdeki görsellerde mevcut, evinizin sıcaklığını bu küçük detaylar ile oldukça rahat bir şekilde yansıtabilirsiniz. Perdelerin renklerine ve tasarımlarına bakmayı da ihmal etmeyin. Galerimizin ve yazımızın sizlere de ilham vermesi dileğiyle..

kaynak: evduzenleme

Devamını gör
Karıncaları evden uzak tutmak için bir kaç fikir
 • 3.11.2017 17:08:21
 • 0 Yorum
 • 1165

Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Karıncaları ev hayatında görmeye hepimiz alışkınız, bu durum geçmişten günümüze hiç değişmedi ve değişeceğe benzemiyor çünkü ne yaparsak yapalım evde istenmeyen bu küçük misafirler bir şekilde ortaya çıkıyorlar.Sadece bahçeli evlerde karınca sorunu yok, apartmanda oturanlar içinde durum aynı. Karıncalardan kurtulmak için geçici önlemler alabiliriz ancak bu tam anlamıyla bir çözüm olmayacaktır, çünkü tıpkı bizler gibi karıncalarında aileleri ve karınlarını doyurmaya ihtiyaçları var. Yemek yemek, su içmek bizlerin olduğu gibi karıncalarında temel ihtiyaçları ve evlerimiz karıncalar için ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mükemmel bir alan haline geliyor.

Karıncalar planlı ve düzenli şekilde çalışan canlılar, şaşırtıcı gelebilir fakat keşif görevi gören karıncalar ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir alan bulduklarında diğer kolonilerin bu haberi alması çok kısa sürer. Sonrası ise hepimizin bildiği bir tablo, mutfağımızda bir sıra halinde gezen davetsiz misafir topluluğu.. Peki karıncaları evimizden uzak tutmak için neler yapabiliriz, karıncaları evden uzaklaştıran doğal çözümler neler yazımızın devamında bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sarımsak Karıncaları evden uzaklaştırmak için bir çok farklı doğal çözüm var, bunlardan bir tanesi sarımsak.Karıncaların eve girdiği noktaları tahmin ediyorsanız bu küçük deliklere sarımsak parçaları sıkıştırabilirsiniz, karıncalar sarımsak kokusundan oldukça rahatsız olurlar ve yön değiştirirler. Genellikle kapı, pencere önlerinden eve girerler, bu alanlarda sarımsağı deneyebilirsiniz.

Toz Kireç Karıncaların inadını kırmak adına daha farklı çözümlerde üretebiliriz bunlardan biri ise toz kireçtir. Karıncalardan kurtulmanın yolları arasında en etkilisi toz kireç kullanımıdır. Kapı ve pencere önlerine toz kireçten bir barikat yaparak karıncaların yön değiştirmelerini sağlayabilirsiniz. Toz kireçten hafif ince bir çizgi oluşturun ve göreceksiniz hemen yönlerini farklı bir tarafa doğru değiştireceklerdir. Karıncalar vücutları ile nefes alabilen canlılar, akciğerleri yoktur ve nefes alamayacakları engelleri hemen anlarlar ve yön değiştirirler.

Tarçın Evdeki Karıncaları uzaklaştırmak için sarımsak ve toz kirece alternatif olarak bazı aromatik tozları deneyebilirsiniz, mesela tarçın gibi. Tarçının keskin kokusu karıncaları uzaklaştırmak için etkili bir yöntemdir. Karıncaların geldikleri yönleri tespit edip bu noktalara ince çizgiler halinde tarçın dökerek evinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bebek Pudrası karıncaları evden uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz diğer bir doğal çözüm, bebek pudrası karıncaların koku almalarını engelleyici bir özelliğe sahip, eve girdikleri noktalara bebek pudrasını çizgi halinde dökebilirsiniz.

Kırmızı Toz Biber  karıncaların sevmediği baharatlardan olarak bilinir, bildiğimiz kadarı ile bir çok böcek ilacının yapımında kırmızı toz biber kullanıyor, buda karıncalardan kurtulmak için doğal bir çözüm olabilir.

Yazımıza burada son verirken son bir kaç cümle ilave edelim, karıncalar tamamen zararsız canlılardır ve tek amaçları karınlarını doyurmaktır, karıncalarda tıpkı bizim gibi ailelerini beslemek zorundalar ve bunu evdeki kırıntıları bularak yaparlar, bu açıdan düşünüp karıncaları öldürmeden zarar vermeden uzaklaştırmanın yollarını denemeliyiz.

kaynak: dekorblog

Devamını gör
Biri organizer mi dedi?
 • 2.11.2017 12:59:08
 • 0 Yorum
 • 1039

Organizerler son dönemlerde artan taleple birlikte tüm mağazalarda, hatta kitapçılar da dahi satılmaya başlandı. Peki bu organizerleri nasıl kullanmak gerekir?

Doğrusu bunlar çekmece, dolap, yatak altı, çanta içi gibi çok amaçlı kullanılabiliyor.

Özellikle küçük eşyaların, birbine karışıp içiçe geçmesini önelmek adına baya bir işe yarıyor. Mesela benim gibi yüzlerce takı toka sahibi kadınlar için tam bir kurtarıcı. Birbirine dolaşan kolyelerden kurtulmak için, aa benim böyle bir yüzüğüm mü varmış cümlesini unutturacak bir düzen sağlıyor.

Dolap içine asılanlar çok kıyafeti olan hanımlar için kurtarıcı. Organizerlere alışveriş için vakti olmayan hanımlar alışveriş sitelerinden de ulaşabilirler. Fazla yatak yorganı olan hanımlar özellikle vakumlu hurçlarla bu fazlalıklardan kurtularak geniş alanlara sahip oluyorlar. Organizler birer süper kahraman edasıyla hayatımıza girmiş durumdalar.

Devamını gör
Eskilerden Yeni Fikirler
 • 25.10.2017 10:16:47
 • 0 Yorum
 • 1158

Evlerimiz hiç şüphesiz en önemli yaşam alanımız. Herkes evim daha güzel ve düzenli görünsün diye kafa patlatıp durur. Üstüne üstlük tonlarca para harcar. Size öyle bir liste yaptık ki, içinde hem evinizi şık ve düzenli gösterecek, hem de hayatınızı kolaylaştıracak birbirinden akıllıca ve ucuz maliyetli birkaç bilgi ve yöntem var. Üstelik hepsini kendi kendinize yapabilirsiniz. Eski eşyalarınızı yeniden kullanmanın çok farklı yollarınıda bu listede sizinle paylaşıyoruz.

1- Eski kapı tokmaklarınızı, askı olarak kullanabilirsiniz.

2- Termostat ayar paneli gibi duvarınızda kötü görüntü sergileyen şeyleri, güzel bir tablonun arkasına saklayabilirsiniz.

3- Bileziklerinizi kağıt havlu askısında düzenli şekilde yerleştirebilirsiniz.

4-Eski çekmeceleri yaratıcı bir şekilde raf olarak değerlendirebilirsiniz.

5- Eski çamaşır sepetinizi, duvarınıza yuvarlak desenler yapmak için kullanabilirsiniz

6- Şarap stantları aynı zamanda çok şık bir havluluk olarak da kullanılabiliyor.

7- Ayakkabı düzenleyiciler veya IKEA’da bulabileceğiniz böyle cepli askılar atıştırmalıkları yerleştirmek için uygun olabiliyor.

8- Ütü sehpasını kapı arkasına asacağınız iki askının ortasına yerleştirip hem yer tasarrufu yapar hem düzgün bir görüntü elde edersiniz.

9- Ucuz CD dolaplarını banyonuz için çok kullanışlı bir düzenleyici haline getirebilirsiniz.

10- Eski kitaplıklar mutfak için kurtarıcı bir depolama alanı haline getirilebilir.

11- Eski ve kullanılmayan bidonlara ve büyük kavanozlara musluk ekleyerek, içecekleriniz için dekoratif bir görüntü ve pratik bir kullanım yakalayabilirsiniz.

12- Odanızı boyarken bir parça boyayı mutlaka küçük bir kavonuzun içinde saklayın, böylelikle duvarınıza bir zarar geldiği zaman hızlıca onarabilirsiniz.

13- Banyoda fazladan bir duş perdesi barı daha kullanmak, lifleriniz için kullanışlı bir askı olacaktır.

14- Derin raflarınızın arka kısmına yükselti koyarsanız arkaya koyduğunuz eşyalarıda daha rahat görebilirsiniz.

15- Duş başlığınıza okaliptus asın, buharla birleşince yarattığı etki inanılmaz olacaktır.

16- Askıları kablo sarıcı olarak kullanabilirsiniz, böylelikle kabloların o dağınık görüntüsünden kurtulursunuz.

 

 

Devamını gör
Her Kadının Bilmesi Gereken 20 Pratik Uygulama
 • 24.10.2017 17:44:42
 • 0 Yorum
 • 1157

Ünlü televizyon dizisindeki gibi "umutsuz" bir ev hanımı olmamak için işinizi iyi bilmeniz gerek. Hem ev işlerini bir çırpıda halledip hem de kendinize çok daha fazla vakit ayırmanız işten değil.

1. Ayağınızı sıkan babetlerinizi dakikalar içerisinde genişletin.

1. adım: Kalın çoraplar giyip üzerine babetlerinzi giyin.
2. adım: Bebetinizin sıkan yerlerine birkaç dakika fön makinesi tutun.
3. adım: Babetleri ve çorapları soğuyana kadar ayağınızdan çıkarmayın.
4. adım: Soğuduktan sonra çorapları çıkarıp babetinizi test edin, eğer biraz daha genişletmeniz gerekiyorsa işlemleri tekrar edin.

 

2. Yüzüklerinizin iç kısmına şeffaf oje sürün.

Böylece parmaklarınızda yüzükten dolayı yeşil lekeler oluşmasının önüne geçersiniz.

 

3. Tiftiklenen kazağınızı tüy topaklarından temizlemek için ponza taşı kullanın.

Ayrıca tüy toplayıcı ruloları kullanarak kazağınıza daha düzgün bir görünüm verebilirsiniz.


4. Çantalarınızı tel kancalara asın.


5. Saç dökülmesinin önüne geçmek için saçınızı çok sıkı toplamaktan kaçının.

Saçınızı çok sıkı toplamak saç köklerinize zarar verir ve saçın büyümesini önler. Ayrıca, saçınızı her zaman aynı noktadan toplamamaya dikkat edin.


6. Beyaz şarap kırmızı şarap lekelerini giderir.

Evet, doğru okudunuz. Bir davetteyken kazayla üzerinize dökülen kırmızı şarap lekesinin üzerine hemen beyaz şarap dökün ve kurumasını bekleyin. Beyaz şarap kırmızı şarap lekesinin etkisini azaltır ve sonrasında lekeyi çıkarmayı kolaylaştırır.


7. Skinny olmayan bol pantolonlarınızı botunuzun içine düzgün olarak sığdırabilirsiniz.

Pantolonunuzun paçasını alttan kıvırın ve sonra bükerek kolayca çorabınızın içine yerleştirin.


8. Deodorant lekelerini kurumuş ıslak mendille çıkarın.

Kurumuş ıslak mendille lekeleri dairesel olarak ovun. Kurumuş ıslak mendil deodorantı emer. Dikkat etmeniz gereken bir nokta: Kurumuş ıslak mendilin tiftiklenmemiş olmasına dikkat edin, aksi takdirde mendil gri lekeler bırakır. Külotlu çorabı da aynı amaçla kullanabilirsiniz.


9. Anahtarlarınızı birbirinden ayırt etmek için oje ile boyayın.


10. Beyaz şarabınızı soğutmak için donmuş üzümler kullanın.

Bu şekilde, şarabın aromasının sulanmasını da önlemiş olursunuz.


11. Valizinizi hazırlarken ayakkabılarınıza duş bonesi geçirin.

Böylece ayakkabılarınızın temiz kıyafetlerinize değmesini önlersiniz.


12. Kıyafet dolabınızın sıkışıklığını azaltmak için giymediğiniz kıyafetleri ayıklayın.

Hepimiz giymeyeceğimiz kıyafetler satın alırız ve bunlar da dolabımızda gereksiz yer kaplar. Kıyafetlerinizi giydikten sonra askısını ters olarak asın. Böylece mevsim sonunda hala ters yöne dönmemiş (giyilmemiş) kıyafetlerinizi belirleyip dolabınızdan çıkarabilirsiniz.


13. Kolyenizin zincirinin karışıp dolanmaması için bir pipetin içinden geçirin.

Saçma gözükebilir ama yine de işe yarıyor ve zaman kazandırıyor.


14. Çizmelerinizin dik durması için dergi veya gazeteyi rulo haline getirip içlerine koyun.

Böylece uzun konçlu çizmelerinizin şeklinin bozulmasının önüne geçer ve düzgün durmalarını sağlarsınız.


15. Fularlarınızı dolapta düzgün tutmak için bağlayın.


16. Sütyenlerinizi denerken 2 parmak testini uygulayın.

Eğer sütyen bantının altına iki parmağınız rahatça girmiyorsa o sütyen çok sıkıdır. Eğer tüm eliniz girebiliyorsa sütyen çok gevşektir.


17. Ayakkabılarınızın kokmasını önlemek için kabartma tozu kullanın.

Ayakkabılar çorapla giyilince ayaklar terleyebilir ve kokmaya başlayabilir.Ayakkabılarınızın içine koyacağınız kabartma tozu bakterileri öldürür ve kötü kokuyu yok eder.


18. Eteklerinizin pilelerini saç düzleştirici ile ütüleyin.


19. Uzun çizmelerinizi düzenli tutmak için etek askısı kullanabilirsiniz.

Etek askılarının klipslerini çizmelerinize tutturun.


20. Rimelinizi daha kolay uygulamak için sıcak suyun altına tutun.

Ayrıca rimelinizi tüpünün içine ardarda sokup çıkarmayın. Bu hareket, rimel fırçanızın kıllarının kümelenmesine neden olur.  

Devamını gör