Tehlike Arz Eden Ev Bitkileri

tehlike-arz-eden-ev-bitkileri

Evlerin vazgeçilmezi kabul edilen ve gerek süs, gerekse doğallık açısından evlere farklı bir güzellik katan bitkiler her zaman düşündüğümüz kadar yararlı değildir. Genel olarak evlere güzel koku ve dağal bir tat katması gereken bitki çeşitlerinin tabiki de evlerde bulundurulmaması gerekenleri de mevcuttur. Bu yazımızda bu tarz bitki çeşitlerinin ne olduğuna dair ufak bilgiler paylaşacağız.

1-) Zakkum
Zakkumun daha önce yapraklarının çiğnenmesinden ötürü ölüm vakaları kaydedilmiştir. Özellikle ölümler, fazla tüketildiğinde de görülmüş. Çocukların pek de yaklaşmaması gereken sevilen bir başucu bitkisidir zakkum. Araştırmalar zakkumun farklı zehir türlerini barındırdığını göstermektedir.

2-)Paşa Kılıcı
Adını keskin kılıcımsı duruşundan alan, komşularda çok rastladığımız bitki aynı zamanda kendini bırakmadan dikey bir duruş sergiler. Eğer yanlışlıkla yutar ve zehrine maruz kalırsanız yukarıda saydıklarımıza göre daha az etkilenirsiniz. Tabii burada görülen rahatsızlıklar yine ağızda oluşan yanma ve bulantı gibi zehirlenme belirtisi çin başta gelenler. Az da görülse de, dermatolojik bir reaksiyon da gözlemlendiği olmuş. Hayvanlara gelince ise kusma, aşırı tükürük salgılama ve ishal olarak reaksiyonla kendini gösterebilir.

3-)Ortanca
Ortanca bitkisi yenildiği zaman  mide kırampları, mide uyuşukluğa, ishalden komaya kadar semptomlar zehrin etkisini gösterebilir.

4-)Aleo Vera
Bu bitki evimizde, farklı formlarda medikal faydalarından dolayı bulunuyor olabilir. Eğer bitkinizin jelinden faydalanmak istiyorsanız, dış katmanındaki sarı tabakanın içindeki jele çok da temas etmeden elde edildiğine emin olun. Bu katmanlar, cildi rahatsız edebilir hatta sindirilirse rahatsızlıklara yol açabilir.

5-)Yelken Çiçeği
Zambakgillerin bir üyesi olan bu çiçek, aslında gerçek bir zambak değildir. Hava temizleyici olaraka da kullandığımız bu familya yutulduğu taktirde, dudak boğaz yanmalarına  kadar rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

6-)Fulya
Nergisgiller ailesine bağlı olan bu bitki oldukça zehirli. Özellikle yutulursa, kusma ve ishal ile sonuçlanacak olan yoğun mide ağrılarına sebebiyet verebilir. Yüksek  tansiyondan yakınanlar, kalp çarpıntılarına dikkat. Nergisgillerin bu yanı gerçekten tehlikeli ve kesinlikle çocuklardan ve hayvanlardan uzakta durması gerekiyor.

7-)Sümbül
Sümbüller de yutuldukları taktirde, nergisgillerle aynı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bulantılar dikkat çekici.

 

Yorum Yap

       

Yorumlar