Evlerin Olmazsa Olmazı Havlular

evlerin-olmazsa-olmazi-havlular

Gün içinde defalarca kez kullanılan, banyoların olmazsa olmazı havluları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Yumuşaklık, doku, teninizdeki hissiyatı, ağırlığı,  hammaddesi… Havlu seçerken etiketlerde gördüğünüz bilgilerin ne anlama geldiğini, doğal hammaddeden üretilmiş bir havlunun sağlık açısından ne kadar büyük önem  taşıdığını biliyor musunuz? 

Orta çağa ait arkeolojik çalışmalar havlunun ilk olarak 17. yüzyılda Bursa şehrinde kullanılmaya başlandığına işaret eder. “Türk Havlusu” olarak dünyaya nam salan havlular evlerden önce, yine bizim kültürümüze ait olan Hamamlarda kullanılmaya başlanmış.Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları genişledikçe dünyaya yayılan Türk havlusu 18. yüzyıldan itibaren şimdi kullandığımız havlulara benzer bir hale dönüşmeye başlamış. 

Seçtiğiniz havlunun uzun ömürlü olması, yumuşaklığını kaybetmemesi, havlu liflerinin hızlı kuruma özelliğinin bozulmaması için dikkat etmeniz gereken bazı küçük püf noktaları var. Havlularınızı renk ve içerik bakımından kategorize ederek yıkamanız renk kayıplarını önleyeceği gibi, ısı ayarlarını doğru yaptığınızdan havlunun  bozulmamasını sağlayacaktır.Ne yazık ki ne kadar kaliteli olursa olsun her ürünün bir ömrü var. Havlularınızı yenilemeye karar verdiğinizde eski havlularınızı hemen çöpe atmayın! Havluları değerlendirmenin pek çok faydalı ve eğlenceli yolu var. İster kendinize özel plaj örtüleri yapabilir, isterseniz basit bir kendin yap projesiyle bir kaç havludan kendinize yepyeni bir banyo paspası yapabilirsiniz.

Yorum Yap

       

Yorumlar