İzolasyonun Önemi ve Gerekli Yönleri

izolasyonun-onemi-ve-gerekli-yonleri

İzolasyon, ev sahiplerine ve çevreye sayısız yarar sağlar. Uygun bir ev ortamı yaratmanın yanı sıra, enerji verimliliğini arttırır ve fatura maliyetini düşürür. Yalıtımınızın ne kadar tasarruf sağladığını öğrenmek isterseniz eğer evinizin enerji ihtiyaçlarının kapsamlı bir değerlendirmesi için nitelikli bir profesyonel ile çalışabilirsiniz. Yeni bir yalıtım yaptırmayı veya ekipmanınızı yükseltmeyi planlıyorsanız da denetim yararlıdır. Zira her iki durumda da denetim sonuçları enerji tüketirken akıllı kararlar vermenize yardımcı olabilir. Dahası size hangi yalıtım tekniği veya malzemenin kullanılması gerektiği hakkında fikir verecektir. Ayrıca evinizin değerini de arttırabilir.

Evinizde herhangi bir alana izolasyon yaptırmadan önce ev içindeki ısıtma ve soğutma mekanizmalarını ve günlük enerji kaybının nasıl gerçekleştiğini anlamak önemlidir. Isı transferi prensipleri, dışarıdaki ısının evinize ve vücudunuza ne zaman aktarıldığını açıklar. İletim, radyasyon ve konveksiyon gibi üç süreç vardır. Isı, ısıyı emen ve sonra yükselen hava ile taşınır. Çevrenizdeki hava yükselir ve serin hava hareket eder ve vücudunuzun sıcaklığını arttırır. Isı kaybı ise yerel iklime ve mevcut yalıtımınıza bağlıdır.

Günümüzde çok sayıda ve ucuz yalıtım malzemesi bulunuyor. Bu yalıtım malzemelerinin her birinin kendine has artıları ve eksileri var. Sonuç olarak herhangi bir yalıtım  malzemesini kullanmadan önce seçeceğiniz malzemenin eviniz en uygun malzeme olduğundan emin olmalısınız. R değeri, fiyat, çevresel etki, yanıcılık, ses yalıtımı ve diğer faktörler malzeme seçiminizi kolaylaştırabilir.

Yorum Yap

       

Yorumlar