Renklerin Psikolojiye Etkisi

renklerin-psikolojiye-etkisi

Yaptığımız renk seçimleri hayatımızın her alanında ruh halimizi etkiliyor, özellikle ev ve iş yerleri gibi uzun süre geçirdiğimiz yaşam alanları söz konusu olduğunda renk seçimleri konusunda daha araştırmacı olmalı ve çabuk karar vermemeliyiz. Konumuz ev dekorasyonu olduğundan yaşam alanlarında seçeceğimiz renklerin psikolojik etkileri, hangi renkler bizi daha çok etkiliyor, hangi mekan için hangi renkler seçilmeli yazımızın devamında tüm bu başlıklara detayları ile yer veriyoruz.

Bir yaşam alanını dekore ederken bu alanda seçeceğimiz dekorasyon tarzına bağlı olarak kullanacağımız renkler hem bizim ruh halimize hemde seçtiğimiz iç mekan dekorasyon stiline uygun olmalıdır. Kısacası ruh halimizi dekorasyona yansıtmak için renklerin gücünden yararlanmalıyız. Öncelikle evde nasıl bir atmosfer yaratmak istediğimize karar vererek bu işe başlayabiliriz, huzurlu, sıcak, rahat yada hareketli.. Dekorasyonun bu özellikleri başarılı şekilde yansıtabilmesi için doğru renk tonlarını seçmemiz gerekiyor.

Mavi

Örneğin ben evde hem rahat hemde sakin bir atmosfer yaratmak istiyorum diyorsanız mavi renk tonları kesinlikle tercih etmeniz gereken ferah tonlardır. Mavi tonlar kullanıldıkları mekanda ferahlığın yanı sıra mekanda sakinlik yaratan bir etkiye sahiptir.

Tabi bahsettiğimiz sakinlik ve huzurlu ortam mavinin bazı tonları için geçerli, baskın maviler yani çivit, petrol, kobalt gibi maviler, mavinin daha açık ve pastel tonlarına göre tam tersi bir etki yaratacak ve mekanı daha canlı ve enerkij bir hale getirecektir. Özellikle pastel mavi tonları ile evde size ferahlık hissi veren alanlar yaratabilirsiniz. Çalışma odaları yada yatak odaları için açık mavi yada pastel tonlar kullanılabilir, tabi ki her zaman olduğu gibi maviyi aşırıya kaçmadan ve onu dengeleyen renkler ile beraber kullanmak gerekir.

Sarı

Evinizin her mevsim canlı ve enerjik bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız açık ve parlak sarılar kullanabilirsiniz. Sarının enerji ve şevk veren özellikleri vardır ve kullanıldıkları alana dinamik bir tarz katar. Sarı ve tonlarını evinizde belli bölgelere uygulayarak daha enerjik bir görsel elde edebilirsiniz, örneğin mutfak yada balkonlar sarı kullanımı için oldukça ideal alanlardır.

Sarının mekana enerji vermesi için duvar boyası olarak kullanılmasına gerek yok, çeşitli aksesuarlar ve ev tekstil ürünleri ile rahatça mekanda istediğiniz dinamik tarzı elde edebilirsiniz. Sarı rengin aynı zamanda neşe verdiği bilinir, bu açıdan bakarsak yaşam alanlarımıza sarıyı dahil etmek psikolojik açıdan bize yarar sağlayacaktır.

Kırmızı

Tutkunun ve ateşin rengi kırmızı, çoğu zaman bu rengi dekorasyona dahil ederken bir kez daha düşünürüz. Son derece etkileyici ve dikkat çeken bir renk tonu olduğundan mekanda nerede kullanırsa kullanılsın odak noktası haline gelecektir. Bu açıdan duvar boyası olarak kırmızı kullanımını tavsiye etmiyoruz ancak çeşitli aksesuarlar ve tekstil ürünleri ile kırmızının çekiciliğinden rahatça yararlanabiliriz.

Yorum Yap

       

Yorumlar