Tablo ve Duvar Süsleri Nasıl Asılmalı?

tablo-ve-duvar-susleri-nasil-asilmali

Duvar süslemelerini fazla yükseğe asmak ya da belirli bir nokta için küçük kaçacak resimler kullanmak yaygın dekorasyon hataları arasındadır. Duvar süslemeleri süsleme ya da resmin (veya bir grup resmin) orta noktası göz hizasında olacak şekilde asılmalıdır. Göz hizası denildiğinde oturur vaziyette ya da ayaktaki göz hizası dikkate alınabilir. Bu, resme en çok nereden bakılacağına bağlıdır.

Resimler veya süsler asıldıkları yerle de orantılı olmalıdır. Bir kanepe üzerine tek başına asılan küçük bir çerçeve iyi görünmeyecektir. Ya da birbirinden fazla uzak iki, küçük resim de tuhaf durabilir. Resimlerin boyları ve birbirlerine olan uzaklıkları hep dengeli olmalıdır.

Tablo Asmak İçin Doğru Ölçüler Neler?

Genellikle önerilen kanepe üzerine bir tablo ya da süsleme asılırken kanepe ve süsleme arasında 10 ile 20 cm arasında bir mesafe bırakılmasıdır. Bir masa üzerine gelecek şekilde tablo veya süsleme asılıyorsa masa ile süsleme arasında 20 – 25 cm’den fazla mesafe olmamalıdır.

Asılan duvar süslemeleri, bunlar ayna, tabak ya da resim olabilir, onları çevreleyen mobilyalarla dengeli bir şekilde ilişkilendirilmelidir. Bu dengeyle ilgili bir ölçü vermek gerekirse örneğin bir kanepe duvarı süslenecekse, kanepe üzerindeki boşluğun 2/3’si doldurulmalıdır. Diyelim ki 180 cm’lik bir kanepeniz var. Bu durumda kanepe üzerinde 120 cm’lik bir alana, kanepeye göre ortalayarak, duvar süsü, tablo vs asarak denge sağlayabilirsiniz.

Simetrik ve Asimetrik Düzenlemeler

Hemen çivileri çakmaya başlamadan önce mutlaka farklı düzenleme yöntemlerini deneyin. Simetrik ya da asimetrik düzenlemelerden birini seçebilirsiniz. Düzenli ve daha klasik bir görünüm yaratmak için tabloları simetrik bir şekilde asabilirsiniz. Bu tür düzenlemelerde tablolar aynı hizada ve eşit uzaklıkta olabilir. Aynı boydaki tablolar belli bir nokta veya çizgiye eşit mesafede sıralanabilir.

Asimetrik düzenlemeler daha modern ve rahat görünür. Yine de asimetrik düzenleme de hiçbir dengenin gözetilmediği anlamına gelmez. Asimetrik düzenlemede de süslemelerin konumu gözü rahatsız etmemelidir. Bütün olarak düzenlemede görsel denge aranmalıdır. Asimetrik aranjmanlarda birbirinden farklı boyda, değişik renk ve şekillerdeki parçalarla bir grup oluşturulması daha çarpıcı bir sonuç verir. Duvarı bozmadan en doğru düzenlemeyi bulmak için ilk önce yerde ya da kağıt üzerinde bir planlama yapabilirsiniz.

Yorum Yap

       

Yorumlar