Orkide Nasıl Yetiştirilir?

orkide-nasil-yetistirilir

Orkideler Çin’de binlerce yıldır yetiştirilmektedir ve günümüzde de evinde bitki yetiştirenler arasında oldukça popülerdir. Bazı simbidyum türleri 1,5 metreye kadar uzayabilmektedir ve ılıman iklimli bölgeler hariç olmak üzere diğer iklimlerde bu orkide en azından yılın belli bir döneminde kapalı alanda bulunmalı veya gün içinde içeriye ve dışarıya konarak yeri değiştirilmelidir. Cüce simbidyum çeşitleri pencere kenarında yetiştirebilecek kadar küçüktür ve bu işlemi oldukça kolaylaştırır.

Orkide Bakımı (Çiçek Mevsimi)

1-Bu kısımdaki önerilere çiçeğin kökü hala mevcutsa uyun. Kuzey yarımkürede simbidyum orkidelerinde genellikle Şubat ayından başlayarak çiçek tomurcukları oluşmaya başlar ve 3 ile 8 hafta aralığında çiçek açar ve son çiçeğini Ağustos ayında döker. Güney Yarımkürede ise bu süreç Ağustos’tan Ocak’a kadar devam eder.

2-Orkideyi aydınlık bir ortamda güneş ışınlarını direkt almayacak şekilde muhafaza edin. Orkideler gün içinde birkaç saat güneş görmeye ihtiysç duyarlar ancak direkt olarak akşam güneşine maruz kalırlarsa yanabilirler. Kuzey Yarımküre’de doğuya veya güneye bakan pencere kenarları iyi bir seçim olabilir, Güney Yarımküre’de ise doğuya veya kuzeye bakan pencere kenarları uygundur. Birkaç saatlik güneş ışığı düzenli olarak sağlanamıyorsa full spektrum bitki yetiştirme lambalarından kullanabilirsiniz.

Sağlıklı yapraklar genellikle açık yeşil veya sarıya çalan yeşildir. Sapsarı ve benekli ise bitki çok fazla güneşe maruz kalıyor demektir. Yapraklar koyu yeşilse az güneş alıyor demektir.

3-Bitkinin gece ve gündüz sıcaklık değişimlerinden yararlanmasını sağlayın. Bitkiyi ılıman sıcaklıklarda tutun ancak mümkünse geceleri 5ºC’den daha soğuk bir ortamda bulunmamasına dikkat edin. Tomurcuklanan bitkinin maruz kalması gereken ideal gece sıcaklığı 4–10ºC iken gündüz sıcaklığı 18–24ºC’dir. Bitki çiçek verdikten sonra yüksek yaz sıcaklıklarından etkilenmez ancak sıcaklık her zaman 1.7ºC’nin üzerinde olmalıdır.

Bazı simbidyum orkideleri diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Bazı kaynaklarda Amerikan Tarım Bakanlığı’na göre soğuğa dayanıklılık haritasının 5 ile 10 arasında olduğu yazmaktadır, 9 ve 10 bölgelerinde bulunan simbidyum orkidelerinin yetiştirilmesi daha kolaydır çünkü kış aylarındaki sıcaklıklar bitkiyi geceleri dışarıda tutabilecek kadar ılımandır.

4-Düzenli olarak sulayın. Toprağı nemli tutun ancak tamamen ıslak olmamasına çiçek açma süreci boyunca haftada 1 kez sulayarak dikkat etmelisiniz. Yaz mevsiminde 3-5 günde 1 kez sulamak gerekebilir. Her sulamanızda su, saksının en altına ulaşana kadar sulayın. Suladığınızda su hemen aşağıya inmiyorsa küflenmemesi için bitkinin saksısını değiştirmelisiniz.

Yorum Yap

       

Yorumlar