Koltuk İçin Kırlent Seçimi Ve Kombinasyon

koltuk-icin-kirlent-secimi-ve-kombinasyon

Bu konu da yazılır mı; ne var bunda çok kolay demeyin. Kırlent yerleştirmede ve renk seçimlerinde çok hata yapılıyor. Odada her şey yerli yerinde niye bu kadar karmaşık görünüyor diyorsanız suçu büyük oranda kırlentlere atabiliriz.

Almayın demiyorum, hobi olarak alın ama hepsini bir seferde sergilemek zorunda değilsiniz. Kırlentlerinizi aralarındaki uyumlara göre öbekleyip bir kısmını kaldırabilirsiniz. Mevsim değiştikçe siz de kırlentlerinizi değiştirirsiniz. Hem bu küçük değişikliğin mekanı bambaşka gösterdiğini fark edeceksiniz, hem de kanepe- koltuğunuzun esas amacı olan oturma eylemi için yer açılmış olacak. Yani kısaca şu kalabalığı yapmayın;

Kanepeniz derinse 2-3 sıra kırlent kullansanız da size hala oturulacak alan kalmış olur fakat dar kanepelerde bu kadar kalabalığa gitmeyin. Söylediğim gibi hepsini bir seferde yerleştirmeniz kafanızda tasarladığınız gibi güzel bir görüntü vermeyecek, mekanı kalabalık gösterecektir.

Kırlentleri yerleştirmede en önemli şey boyutlar arasındaki orandır. Düzgün proporsiyon oluşturması için arkadan öne doğru büyükten küçüğe ilerlemelidir. Adım adım küçülürse daha doğru bir algı verir.

Mekan ile kırlentler arasındaki renk uyumlarına da dikkat!

Renk ve desen seçimine gelince;

Koltuk kumaşınız zaten desenli ise desenin içinden bir renk seçip tonlama yapabilirsiniz. Ya da en sağdaki örnek gibi tamamen alakasız tek renkler atabilirsiniz.

Koltuğunuz tek renk ise zaten kombinasyon yapması daha kolay, mekanın geneline bakarak vurgulamak istediğiniz bir rengi koltuğunuza da taşıyabilirsiniz, farklı renk olan berjerinizin kumaşından koltuğunuza kırlent koyarak birlik etkisini güçlendirebilirsiniz.

Yılbaşı, ilkbahar gibi temalara göre oyunlar yapabilirsiniz. Kırlentiniz arkalı önlü çift renk olursa alternatifinizi artırmış olursunuz.

kaynak:dekorator

Yorum Yap

       

Yorumlar