Salon Dekorasyon Planlaması

salon-dekorasyon-planlamasi

Salonlar şüphesiz evin en fazla kullanılan ortak alanıdır. Çocuk odası, yatak odası gibi bireysel alanlar harici, tüm aile fertlerinin, uzaktan ve yakından gelen konuklarının ağırlandığı, ev ahalisi için buluşma noktası olan evin çok değerli bir bölümüdür. İnsanlar doğaları gereği her zaman evleri gerek iç dünyaya gerekse dış dünyaya güzel görünsün ister ve tam şu anda sizin de yapmış olduğunuz gibi salon dekorasyonu, salon dekoru gibi konularda araştırma ve arayış içine girerler. Güzel salon dekore edenlere ne mutlu ancak ne var ki bir çok kişi yanlış yönlendirmeler yüzünden de hüsranla sonuçlanan salon dekorasyonu ile karşılaşmaktadır.
Salon Dekorasyonunda her zaman en iyi dekorlar seçilmeye çalışılır

Salonunuzda herhangi bir dekorasyon işlemine geçmeden önce, salon bir bütün olarak değerlendirilmeli, boyutları hakkında yeterince bilgi sahibi olunmalı, içeriye giren ışığın doğru bir şekilde analizinin yapılması gerekir.

Çevrenin Etkisi 

Salonu dekore etmeye başlamadan önce, kullanılacak oda hakkında detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Dekorasyon kısmı bir sonraki aşamadır. Öncelikle odayı en iyi şekilde analiz etmelisiniz.   Eğer kendinize bu hususta güvenmiyorsanız mutlaka uzman birinden yardım alın.

Salonunuzun dış görünüşü hakkında konuklarınızdan veya bir arkadaşınızdan fikir alın. Bunun nedeni evin dışındaki bireylerin dışarıdan bir gözle farklı bakış açılarıyla salonunuza yaklaşacak olmalarıdır. 

İkinci Adım;

Salonunuz için mobilya ve renklendirme işlemleri bir sonraki aşamadır. Öncelikle renge karar verebilmeli, ona göre mobilya seçimine gitmelisiniz. Şurada önemli bir dip not belirtmek isterim ? Ton farkından kaynaklanacak sıkıntılar veya uyumsuz renk karışımlarına karşı kesinlikle mobilya seçiminden önce badana veya duvar kağıdı yaptırmamalıdır. ?

Mobilya seçiminden sonra salon dekorasyonu için  önemli son halka  doğru mobilyaları doğru aksesuarlar ile birleştirebilmekten geçer. Genel geçer, emanet duran aksesuarlar göz yoran dağınıklıktan başka bir şey değildir. Daha detaylı bilgilere aşağıda ayrıntılı olarak yer vereceğim. 

İdeal Salon Kaç Metrekare Olmalı?

2+1, 3+1 ve 4+1 ev tiplerine göre salon ölçüleri farklı boyutlarda olabilmektedir.

Genel olarak 2+1 için 25 m², 3+1 için 30 m² ve 4+1 ev için 40 m² boyutlarda salon idealdir. Ancak bu boyutlar evin tipik yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Kimi evlerin salonları 30 m²’dir ancak inanılmaz dar ve uzundur. Kimileri tam karedir.  Kimi salonlar mutfakla birleştiği bir çeşit olan Amerikan Mutfaklı Salon tiplerinde bu mevcut ölçülerin üzerine ortalama 10 m² ‘lik fazlalık alan ekleyebiliriz.

Salon Planlaması Nasıl Yapılır ? 

İyi bir salon dekorasyonu yapmak için sağlam bir salon planlaması yapmak olmazsa olmaz ana kuraldır.  Dekorasyon; nadiren görülen durumlar haricinde doğaçlamayı kaldırmaz.

Çünkü güzel bir görünüm elde etmek için mutlaka önceden yazılıp çizilmesi, planlama yapılması gerekir. Daha sonradan oluşabilecek kötü sürprizlerin önüne geçmek açısından salon planlamasını önceden yapmak büyük önem arz eder. Ancak ben sürprizleri severim diyorsanız risk almak da size kalmış.

Profesyonel yardım almak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizden yola çıkarak iyi bir salon planlaması yapabilirsiniz.

Yorum Yap

       

Yorumlar