Ortaçağda Mobilya Dekorasyon

ortacagda-mobilya-dekorasyon

Gemişten başlayarak ortaçağa kadar göz attığımızda gotik sanatına rastlarız.Ortaçağda Avrupa’da din ön planda olduğu için ve baskın olduğu için bu baskı sanata ve mobilya dekorasyona kadar her alanda etkin olmuştur.
İnsanlar sanata önem verdikleri için mükemmel tasarımlar ortaya koyulmuştur. Ortaçağ mimarisine baktığımızda sanat estetik ve mühendisliği bir arada görebiliyoruz. Belkide sonradan hayatımıza giren iç mimarlığın izlerine ta o zamanlardan rastlanmıştı bile. 
Ortaçağ mimarisine baktığımızda en göze çarpan iki şey; kemerler ve kulelerdir. En gözde saraylar göze hitap eden tasrımı ile restore edildikten sonra Avrupa'ın bir çok ülkesinde turist çekmeye devam ediyor.


Geçmişe dönük mobilya stillerini incelersek  süslü taşlar,doğadan esinlenerek yaratılmış farklı figürler,o günün yaşam koşullarına dair ipuçları veren işlemeler... En çok kullanılan ve doğada bol bulunan sağlam ağaç türlerinden biri olan meşe ağacı ortaçağdan beri en fazla kullanılan mobilya malzemesidir. 
Yenilikler dönemi olan Rönesans çağında da hala anılan düşünürlerin ( Eflatun, Aristo, Sokrates ) gibi düşünce öncülerinin sanata olumlu yönde etkisi olmuştur. O zamanın koşullarına göre daha medeni ve bağımsız bir anlayışın  sanata aktarılmasıyla yeni ürünler ortaya çıkarılmış günümüze kadar ulaşmıştır.Özellikle ortaçağ ve rönesan dönemine ait mobilya ürünlerinin bu özellikleri sizi zaman içerinde bir yolculuğa sürüklüyor ve büyüleyici etkisiyle kendinizden alıp götürüyor.

Yorum Yap

       

Yorumlar