Mobilya Tarzları Nelerdir?

mobilya-tarzlari-nelerdir

Mobilya tarzları, bazen ihtiyaçlara göre bazen de zevklere göre geçmişten günümüze sürekli çeşitlenmiş ve belli mobilya tarzları ortaya çıkmıştır. Bu mobilya tarzları değişik yaşam alanlarında hemen her zaman yer almıştır. Bu tarzları genel olarak şöyle sıralayabiliriz; klasik, avangarde, modern, country mobilyalar.

Klasik Mobilya Tarzı
Klasik mobilyalar mobilya tarzları içerisinde en eski olanıdır. Genellikle yoğun el işçiliği ve ağaç kullanılan bu tarz aynı zamanda mobilya anlayışının temelini oluşturur. Geçmişte ağaç oymacılığı sadece el ile yapılabildiğinden bu mobilyalar sadece burjuva sınıfı tarafından kullanılabiliyordu. Fakat artık ağaç oyma ve işleme teknolojileri ile yaygınlaşan bu tarz her yerde görülebilmektedir.

Avangarde Mobilya Tarzı
Klasik mobilyanın ağaç oyma ve işleme teknolojileri kullanılarak ve tasarımında değerli taş ve metallerin de (altın, gümüş gibi) bulunduğu, yer yer ince el işçiliği çalışılan günümüzdeki son halidir. Mobilyanın en lüks hali de diyebiliriz.

Modern Mobilya Tarzı
Modern mobilyalar günümüzde en çok tercih edilen tarzdır. Çeşit ve ergonomi açısından zengin her mekana ve tasarıma uyarlanabilen üretimi ve montajı diğerlerine göre daha kolay olan ve diğerlerine göre daha uygun fiyatlarda bulunabilen mobilya tarzıdır.

Country Mobilya Tarzı
Son zamanlarda yaygınlaşan country tarz mobilyalar genellikle minimalist sade ama sıcak renklere ve modern bir stile sahiptir. Bir bakıma modern ve avangarde karışımı da denilebilir.

kaynak:dekorblog

Yorum Yap

       

Yorumlar