Gri Koltuklarla Dekorasyon

gri-koltuklarla-dekorasyon

Son günlerdeki en popüler koltuk renklerinden biri de gri. Grinin kahverengi ve beje alternatif, çabuk kirlenmeyen ve pek çok aksesuar rengiyle de uyumlu bir koltuk rengi olduğunu söyleyebiliriz. Gri nötr bir renktir ve daha çok duvar, taş, beton, metal gibi soğuk ve katı nesneleri çağrıştırır. Bunu kırmak için grinin yanına canlı bir mavi, mercan rengi, pembe, mor veya sarı eklemek salonun enerjisini tamamen değiştirecektir.

Diğer renklerde olduğu gibi grinin de farklı tonları olduğunu düşünerek burada olabildiğince çeşitli örneklere yer vermeye çalıştık. Ancak gri koltuk dekorasyonu deyince bazı genellemeler yapmak mümkün. Örneğin gri renkteki koltukların salona mat bir hava vermesini önlemek için genellikle gri koltuklara cam veya metal aksesuarların, parlak kumaşlı veya desenli yastıkların eşlik ettiğine sıkça şahit olabilirsiniz.

Pek çok gri dekorasyon örneğinde duvar rengi olarak bej rengine rastlamanız da diğer bir ortak nokta olacaktır. Yine de bej renk duvarın gri koltuklar için tek veya en iyi seçenek olduğunu  söylemek doğru olmaz. ‘Gri koltuklarla ne renk duvar boyası‘ kullanabileceğinizin ayrıntılarını makalemizde okuyabilirsiniz.

Gri koltuklar için en çok tercih edilen aksesuar rengine baktığımızda ise en çok sarı ve turuncunun öne çıktığını görüyoruz. Bu sıcak renk griye gereken enerjiyi vererek dekorasyonu tamamlıyor. Gri ile birlikte kırmızı kullanma eğilimi yaygındır ama gri ve kırmızı yerine gri ve mercan rengi eşleştirmesinden daha yumuşak, daha ışıklı bir sonuç alınabilir.

Gri koltuklara uygun halı seçmek de zaman zaman zor olabilir. Bu noktada, gri koltuklarla birlikte en çok yine gri, bej, siyah-beyaz, krem, beyaz gibi nötr renklerde halıların tercih edildiğini görebiliriz. Halı seçiminin zor olması biraz da karşınıza çıkan ürünlerin ne olduğuna bağlıdır. Siz bir fotoğrafta bir halı beğenebilir ya da aklınızda uygun bir halı canlandırabilirsiniz. Ancak halı almaya çıktığınızda karşınıza çıkanlarla sınırlı olmanız, karar vermeyi zorlaştırır.

Griye sarı ve turuncu yakışır dediğimiz zaman hemen civciv sarısı ya da portakal rengi ile sınırlamayın kendinizi. Bu renklerin çok çeşitli tonları olduğunu unutmayın. örneğin altın rengi de bir sarı tonudur ve gri koltuklara uygun bir aksesuar rengidir.

Koyu renk gri koltuklarla açık renk halı veya açık renk perde kullanmak koyuluğu salonda dengelemenize izin verir. Bir de mobilya renginiz de koyu ise salona biraz nefes alanı yani açık renk katmanız yerinde olacaktır.

Eşyalarınızda ya da mobilyanızda açık renk kullanmadıysanız birkaç parça beyaz aksesuarla griye ışık katmanız mümkün. beyaz bir lambader ya da beyaz kırlentler işinizi görecektir.

Eğer nasıl bir dekorasyon tarzı ya da ne renk aksesuar veya halı istediğiniz konusunda kararsız iseniz en iyisi bol bol örnek incelemek olacaktır. Beğendiğiniz fotoğraflardaki duvar rengi, halı rengi, mobilya rengi ile ilgili notlar alabilirsiniz. Ancak unutmayın salonunuz ne kadar ışık alıyor, seçtiğiniz koltukların tonu, tarzı fotoğraftakilerle benzerlik gösteriyor mu, bunlar da önemlidir.

Dekorasyon fotoğraflarında, ışığın güçlü olması için perdelerin es geçildiği çok olur. Perde seçimini aksesuar rengine göre yapabilirsiniz. Beyaz, gri, krem gibi nötr renkler de gri koltuk dekorasyonunda kullanılabilir.

Yorum Yap

       

Yorumlar