Binalarda İlk Göze Çarpan Dış Cepheleriniz

binalarda-ilk--goze-carpan-dis-cepheleriniz

 

Olumsuz hava koşulları yıllar geçtikçe yavaş yavaş yapılara zarar verir. Bir çok hava olaylarından dış cephelerimiz bir hayli etkilendi ve zamanla çatlaklar boyalarda solmlar meydana geldi.
Hem binalara estetik bir dokunuşla dokunmak, hem ısı ve su yalıtımı yaparak yapının ömrünü uzatmak hem de yakıt tasarrufunda ciddi bir adım olan dış cephe kaplama ya da mantolama işlemi yaptırmak, yapı sahipleri için son derece kârlı bir iştir.

Yapı ürünleri seçilirken binaların estetik uyumuna uygun malzemeler seçilir. Kaplama malzemeleri olarak Türkiye’de genel olarak granit, doğal taş, alüminyum, cam cepheler ve kompozit malzemesi kullanılır. Bu malzemeler, olumsuz hava şartlarına, sıcak-soğuk farkından dolayı oluşan zararlara, yağmurlar yüzünden yapının su geçirmesine karşı dayanıklılık sağlar.

Günümüzde özellikle eski yapılar restore edilerek yeni kaplamalarla daha da iyileştirip lüks hale getirilmiştir.Mimarlar genelde yeni yapılar için dış cephe kaplama ve dayanıklılığını arttırmak adına bir çok öneride bulunuyor.Bu yüzden herkesi bu konuda bilinçlenmesi gerektiği taraftarıyım.

Yorum Yap

       

Yorumlar